Uzasadnienie
W piśmie z dnia 13 maja 2014 r. S. O., urodzony [...] października 1969 r., obywatel [...], wniósł za pośrednictwem organu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] o odmowie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] października 2013 r. nr [...] orzekającej o odmowie udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.), skargę wnosi się do sądu administracyjnego w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie, za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi.
Zaskarżone postanowienie zostało doręczone skarżącemu w dniu 25 lutego 2014 r. Termin do wniesienia skargi upływał zatem w dniu 27 marca 2014 r. Tymczasem skargę sporządzoną w dniu 13 maja 2014 r. skarżący skierował do Sądu za pośrednictwem organu w dniu 14 maja 2014 r. za pośrednictwem operatora pocztowego [...]. Wprawdzie z koperty, w której wniesiona została skarga, nie wynika kiedy przesyłka została przekazana polskiemu operatorowi pocztowemu, jednak uchybienie przez skarżącego terminu do wniesienia skargi jest bezsporne, skarżący wniósł skargę około półtora miesiąca po upływie terminu do jej wniesienia.
Zestawiając datę doręczenia skarżącemu zaskarżonego postanowienia z datą wniesienia przez niego skargi, stwierdzić należy, że trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi do Sądu – za pośrednictwem organu – bezskutecznie upłynął w dniu 27 marca 2014 r. Zatem skarga nadana w dniu 14 maja 2014 r. za pośrednictwem operatora pocztowego [...] wniesiona została z uchybieniem ustawowego terminu, który nie został przywrócony.
Z powyższych względów, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.