Uzasadnienie
Postanowieniem z 22 grudnia 2016 r. Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił przyznania M. K. prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika, w sprawie ze skargi ze skargi M. K. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej.
Odpis tego postanowienia doręczono Skarżącemu w dniu 16 stycznia 2017 r.
W piśmie z 23 stycznia 2017 M. K. wniósł sprzeciw od tego postanowienia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Sprzeciw podlega odrzuceniu, ponieważ został złożony z uchybieniem ustawowego terminu.
Zgodnie z art. 259 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) sprzeciw od zarządzenia referendarza sądowego w przedmiocie odmowy przyznania prawa pomocy należy wnieść do sądu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia. Przepis art. 259 § 2 tej ustawy stanowi natomiast, że sprzeciw wniesiony po terminie sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.
Przy doręczaniu odpisu postanowienia referendarza sądowego z 22 grudnia 2016 r. pouczono Skarżącego o sposobie i terminie jego zaskarżenia.
Skoro odpis tego postanowienia doręczono Skarżącemu w dniu 16 stycznia 2017 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru, to 7 dniowy termin na wniesienie zażalenia upłynął w dniu 23 stycznia 2017 r.
Wobec tego sprzeciw nadany w urzędzie pocztowym w dniu 24 stycznia 2017 r. (data stempla pocztowego) został wniesiony z uchybieniem wskazanego terminu.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 259 § 2 powołanej ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Sąd orzekł jak w sentencji.