Uzasadnienie
A. i W. C. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2008 r. w przedmiocie wymeldowania ich z pobytu stałego z budynku nr [...] przy ul. [...] w W. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie pismami z dnia 3 lutego 2009 r., na podstawie art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.) – zwanej dalej: P.p.s.a. wezwał skarżących do uiszczenia solidarnie wpisu sądowego od przedmiotowej skargi, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.
W dniu 20 marca 2009 r. skarżący złożyli do Sądu wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, wskazując, iż wymaganą opłatę dokonali niezwłocznie po uzyskaniu środków finansowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie prawomocnym postanowieniem z dnia 31 marca 2009 r. odrzucił wniosek skarżących o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z § 2 ust. 3 pkt 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisów w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 221 poz. 2193) w związku z art. 233 oraz 219 P.p.s.a. skarga wniesiona w niniejszej sprawie podlega opłacie sądowej (wpisowi), którą skarżący winni byli uiścić przy wniesieniu skargi.
Ponieważ skarżący nie uiścili wpisu sądowego, Sąd pismami z dnia 3 lutego 2009 r. wezwał skarżących do uiszczenia solidarnie wpisu sądowego w wysokości 100 zł. W pismach tych zamieszczono pouczenie, że nieuiszczenie wpisu sądowego, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, spowoduje odrzucenie skargi.
Wezwanie Sądu dla W. C. zostało doręczone skarżącemu w dniu 18 lutego 2009 r., natomiast wezwanie skierowane do A. C. zostało awizowane w dniu 6 lutego 2009 r., a następnie awizowano je powtórnie 16 lutego 2009 r. i pozostawiono w placówce oddawczej na okres siedmiu dni. Wobec nie podjęcia przez skarżącą przesyłki w powyższym terminie, zgodnie z art. 65 § 2 P.p.s.a. wezwanie należy uznać za doręczone skarżącej skutecznie z dniem 23 lutego 2009 r. Termin do uiszczenia wymaganego wpisu sądowego dla W. C. upłynął bezskutecznie w dniu 25 lutego 2009 r., natomiast dla skarżącej A. C. w dniu 2 marca 2009 r.
Jak wynika z akt sądowych sprawy wymaganą opłatę skarżący uiścili dopiero w dniu 10 marca 2009 r.
Mając zatem na uwadze, że wpis sądowy od skargi został uiszczony przez skarżących po upływie zakreślonego terminu, natomiast prawomocnym postanowieniem Sądu z dnia 31 marca 2009 r. odrzucono wniosek skarżących o przywrócenie terminu do uiszczenia przedmiotowego wpisu, na podstawie art. art. 220 § 3 i art. 232 § 1 pkt 1 lit. a P.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.