Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 16 marca 2015 r., sygn. akt IV SA/Wa 1390/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący: Sędzia WSA Wanda Zielińska – Baran
Rozpoznanie
w dniu 16 marca 2015 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej E. T.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 grudnia 2014 r., sygn. akt IV SA/Wa 1390/14
Sprawa
w sprawie ze skargi E. T. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 grudnia 2014 r., sygn.. akt IV SA/Wa 1390/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. T. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej.

W piśmie z dnia 17 grudnia 2014 r. radca prawny reprezentujący skarżącą złożył wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia powyższego wyroku.

W dniu 19 stycznia 2015 r. (jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru) Sąd doręczył pełnomocnikowi skarżącej odpis wyroku wraz z uzasadnieniem.

Pismem z dnia 19 lutego 2015 r. (uzupełnionym pismem z 6 marca 2015 r.) E. T. wniosła skargę kasacyjną od tego wyroku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu.

Zgodnie z treścią art. 175 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego, chyba, że skargę kasacyjną sporządza sędzia, prokurator, notariusz, radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem albo jeżeli skargę kasacyjną wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka.

Tymczasem E. T. wniosła skargę kasacyjną (błędnie zatytułowaną apelacja) sporządzoną osobiście. Z akt sądowych nie wynika natomiast by spełniała wymagania określone w art. 175 § 1 lub § 2 cyt. ustawy.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 178 powołanej ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Niezależnie od powyższego należy również wskazać, że skarga kasacyjna została wniesiona z uchybieniem ustawowego 30 dniowego terminu. Skoro odpis zaskarżonego wyroku z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi skarżącej w dniu 19 stycznia 2015 r. zatem termin na wniesienie skargi kasacyjnej upłynął w dniu 18 lutego 2015 r. Skarga kasacyjna została nadana w dniu 19 lutego 2015 r. (data stempla pocztowego), a więc z uchybieniem terminu.

Z tego względu podlegałaby odrzuceniu również na podstawie art. 178 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 grudnia 2014 r., dokument z 4 sierpnia 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.