Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 1 czerwca 2009 r., sygn. akt IV SA/Wa 1469/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący: Sędzia WSA - Marian Wolanin
Rozpoznanie
w dniu 1 czerwca 2009 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze wniosku pełnomocnika M. N., W. T. i W. K. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi M. N., W. T., W. K., B. B. i J. K. na decyzję Naczelnika Gminy w R. z dnia [...] stycznia 1985 r. nr [...] w przedmiocie przejęcia nieruchomości na własność Skarbu Państwa postanawia - przywrócić termin do wniesienia skargi kasacyjnej -
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 października 2008 r. sygn. akt IV SA/Wa 1469/08

Uzasadnienie

Pismem nadanym w urzędzie pocztowym w dniu 22 maja 2009 r. M. N., W. T. i W. K., reprezentowani przez adwokata, złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od postanowienia tego Sądu z dnia 10 października 2008 r., sygn. akt IV SA/Wa 1469/08.

W uzasadnieniu wniosku podniesiono, że postanowieniem z dnia 9 marca 2009 r. Sąd ustanowił dla skarżących pełnomocnika z urzędu, o którego wyznaczenie zwrócił się do Okręgowej Rady Adwokackiej w W. W dniu 15 maja 2009 r. skarżący doręczyli adwokatowi wyznaczonemu z urzędu pełnomocnictwo do działania w ich imieniu. Równocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu wniesiono także skargę kasacyjną od powyższego postanowienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Wniosek zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2002 r. Nr 153 poz. 1270 ze zm.- dalej ppsa), jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu.

W ocenie Sądu z wyjaśnień pełnomocnika skarżących wynika, że uchybienie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej nastąpiło bez ich winy. Zauważyć należy, że odpis postanowienia z uzasadnieniem został doręczony skarżącym w dniu 22 października 2008 r. (dowód: zwrotne potwierdzenie odbioru k - 88), Po rozpoznaniu wniosków o przyznanie prawa pomocy i ustanowieniu przez Sąd pełnomocnika z urzędu, skarżący w dniu 15 maja 2009 r. udzielili pełnomocnictwa wyznaczonemu adwokatowi. Dalsze czynności podejmował już ustanowiony w sprawie adwokat.

Skarga kasacyjna wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu nadana została w urzędzie pocztowym przez pełnomocnika w dniu 22 maja 2009 r., a więc po terminie do wniesienia skargi kasacyjnej, który upłynął w dniu 22 listopada 2008 r. Należy jednak uznać, że niezachowanie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej nastąpiło z przyczyn niezależnych od skarżących i ich pełnomocnika. Nadmienić należy, że pełnomocnik skarżących sporządził i wniósł skargę kasacyjną, wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu, w przeciągu 7 dni od ustanowienia go pełnomocnikiem w niniejszej sprawie. Spełnione zatem zostały pozostałe przesłanki z art. 87 ppsa, warunkujące możliwość przywrócenia terminu do złożenia skargi kasacyjnej.

Wobec powyższego, na podstawie art. 86 § 1 ppsa należało orzec jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 3 czerwca 2009 r., dokument z 2 czerwca 2009 r., dokument z 11 marca 2009 r., dokument z 10 marca 2009 r., dokument z 9 marca 2009 r., dokument z 6 marca 2009 r., dokument z 5 marca 2009 r., dokument z 17 października 2008 r., dokument z 16 października 2008 r., dokument z 15 października 2008 r., dokument z 14 października 2008 r., dokument z 13 października 2008 r., dokument z 10 października 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.