Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 28 marca 2008 r., sygn. akt IV SA/Wa 1492/07

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA - Alina Balicka
Rozpoznanie
w dniu 28 marca 2008 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy z wniosku J. M. o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Dyrektora M. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W. z dnia (...) maja 2007 r. nr (...) w przedmiocie odmowy przyznania płatności bezpośrednich do gruntów rolnych postanawia odrzucić wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 27 września 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę J. M. na decyzję Dyrektora M. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W. z dnia (...) maja 2007 r. wobec opłacenia jej po terminie oraz zwrócił skarżącemu uiszczony wpis sądowy. Postanowienie to zostało doręczone skarżącemu w dniu 5 października 2007 r.

W dniu 24 października 2007 r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym) skarżący skierował do sądu wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego w niniejszej sprawie wskazując jako przyczynę uchybienia terminowi, złe samopoczucie w dniu 20 sierpnia 2007 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., zwana dalej: P.p.a.a.) - czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna, przy czym, w przypadku jeżeli strona nie dokonała czynności bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi o przywróceniu terminu.

Art. 87 tej ustawy stanowi, że pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny uchybienia. W piśmie należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu. Jednocześnie zgodnie z art. 88 powołanej ustawy spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

Postanowienie tutejszego sądu z dnia 27 września 2007 r. o odrzuceniu skargi z powodu uiszczenia wpisu po terminie doręczono skarżącemu 5 października 2007 r. A zatem od daty doręczenia przedmiotowego postanowienia biegł 7-dniowy termin do złożenia przez skarżącego wniosku o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu, który upłynął 12 października 2007 r. Uznać, więc należy, że złożenie przez skarżącego wniosku w dniu 24 października 2007 r. (data stempla pocztowego) nastąpiło z przekroczeniem ustawowego terminu.

Mając wskazane okoliczności na względzie Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie art. 88 ustawy P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 września 2007 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.