Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 29 listopada 2013 r., sygn. akt IV SA/Wa 1522/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Jakub Linkowski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 29 listopada 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku I. O. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 września 2013 r. odrzucającego skargę I. O. na działanie [...] S. A. w W.

Sentencja

postanawia:

  1. przywrócić termin do wniesienia skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 4 września 2013 r. odrzucił skargę I. O. na działanie [...] S. A. w W. w przedmiocie stwierdzenia wydania decyzji w sprawie związanej z umową o pracę i stosunkiem pracy.

Odpis powyższego postanowienia wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącej w dniu 12 września 2013 r. (k. 59).

W dniu 14 września 2013 r. skarżąca złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy m. in. w zakresie ustanowienia adwokata (k. 51-55).

Postanowieniem z dnia 3 października 2013 r. przyznano skarżącej prawo pomocy w zakresie obejmującym m. in. ustanowienie adwokata (k. 78), na którego Okręgowa Rada Adwokacka w W. wyznaczyła w dniu 5 listopada 2013 r. adw. M. S. (k. 88).

W dniu 20 listopada 2013 r. pełnomocnik skarżącej adw. M. S. wniósł do Sądu skargę kasacyjną od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 września 2013 r. wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik skarżącej wskazał, że informację o wyznaczeniu go pełnomocnikiem skarżącej otrzymał od Okręgowej Rady Adwokackiej w W. w dniu 13 listopada 2013 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 86 § 1 w związku z art. 87 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu.

Jednocześnie, stosownie do art. 87 § 1 P.p.s.a., pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.

W ocenie Sądu wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej zasługuje na uwzględnienie.

Skarga kasacyjna zgodnie z art. 175 § 1 P.p.s.a. powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego (z zastrzeżeniem § 2 i 3 art. 175 P.p.s.a.). Oznacza to, że w imieniu skarżącego skargę kasacyjną mógł złożyć jedynie tego rodzaju pełnomocnik profesjonalny.

W przedmiotowej sprawie skarżąca wniosła o ustanowienie adwokata w terminie do wniesienia skargi kasacyjnej, zaś ustanowiony przez Sąd dla skarżącej pełnomocnik został wyznaczony przez Okręgową Radę Adwokacką w W. już po upływie terminu do wniesienia środka zaskarżenia (termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął w dniu 14 października 2013 r.).

Pełnomocnik skarżącego oświadczył, że o wyznaczeniu go pełnomocnikiem z urzędu dowiedział się w dniu 13 listopada 2013 r. (k. 91).

Wniesienie w dniu 20 listopada 2013 r. skargi kasacyjnej wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia nastąpiło w terminie 30 dni od dnia, w którym pełnomocnik dowiedział się o wyznaczeniu go pełnomocnikiem z urzędu, co zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego uzasadnia przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

W tej sytuacji Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na mocy art. 86 § 1 oraz art. 87 § 1 i § 2 P.p.s.a., postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 kwietnia 2014 r., dokument z 3 października 2013 r., dokument z 4 września 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.