Uzasadnienie
A. P. złożył skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2009 r., [...], utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy C. z dnia [...] maja 2009 r., Nr [...], odmawiającą ustalenia na wniosek A. P. warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z poddaszem użytkowym oraz szczelnego osadnika ścieków na terenie działki nr ew. [...] położonej w miejscowości D. Gm. C., wraz z dowodem uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 200 zł (k.8 akt sądowych).
Zarządzeniem z dnia 5 października 2009 r. skarżący został wezwany do uzupełnienia wpisu od skargi w kwocie 200 zł, stosownie do § 2 ust. 3 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 221, poz. 2193), oraz do usunięcia braków formalnych skargi poprzez nadesłanie czterech odpisów – w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania pod rygorem odrzucenia skargi.
Korespondencja zawierająca wezwanie do uzupełnienia wpisu sądowego od skargi oraz wezwanie do usunięcia braku formalnego skargi została doręczona skarżącemu w dniu [...] października 2009 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru, karta 22 akt sądowych).
W zakreślonym terminie skarżący nie usunął w/w braków.
Postanowieniem z dnia 11 grudnia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę A. P. w związku z niewykonaniem przez niego zarządzenia Sądu z dnia 5 października 2009 r.
Pismem z dnia 29 grudnia 2009 r. skarżący złożył wniosek o przywrócenie terminu do usunięcia braków formalnych. Wniosek swój uzasadnił tym, iż nie uzupełnił braków formalnych w zakreślonym terminie, ponieważ był hospitalizowany po operacji, na dowód czego przedstawił zaświadczenie ze szpitala o przebytej operacji i pobycie w szpitalu. Przedstawił również zaświadczenie o późniejszym pobycie w szpitalu. Podniósł przy tym, iż jego choroba jest przewlekła i związane z nią ataki astmy powodują ograniczenia w możliwości wychodzenia z domu.
Opisane wyżej okoliczności świadczą, zdaniem skarżącego, iż uchybienie terminu nastąpiło bez jego winy.
W uzasadnieniu wniosku skarżący stwierdził również, iż - biorąc pod uwagę informację uzyskaną w sądzie odnośnie wysokości wpisu w przedmiotowej sprawie - wysokość wpisu wskazana w wezwaniu jest – jego zdaniem - niezgodna z powołanym przepisem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 221, poz. 2193). Stwierdził przy tym, iż w następstwie wyjaśnień uzyskanych w informacji sądowej przesłał pismo do sądu, iż wpis został wpłacony w kwocie wyższej niż przewidziana we wskazanej w wezwaniu podstawie prawnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje
W myśl art. 86 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2002 r. Nr. 153 poz.1270), zwaną dalej p.p.s.a., jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Postanowienie o przywróceniu terminu albo o odmowie jego przywrócenia może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
Rozstrzygając w przedmiocie wniosku skarżącego, należy zatem rozstrzygnąć kwestię czy niezachowanie terminu przez skarżącego było przez niego niezawinione.
Sąd podziela argumentację skarżącego, iż podstawa prawna dotycząca uiszczenia wpisu od skargi została w wezwaniu do jego uzupełnienia określona nieprawidłowo. W zarządzeniu z dnia 5 października 2009 r. powołano § 2 ust. 3 pkt 5 zamiast § 2 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 221, poz. 2193).
Przedmiotem sprawy niniejszej jest bowiem zagospodarowanie przestrzenne (skargę złożono na decyzję z dnia [...] lipca 2009 r. [...] wydaną w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy).
Zgodnie z § 1 ust. 3 pkt 2 ww. rozporządzenia wpis stały w sprawach skarg nieobjętych wpisem stosunkowym z zakresu zagospodarowania przestrzennego wynosi 500 zł.
W związku z powyższym należy uznać, iż skarżący nie ponosi winy w niedochowaniu terminu do usunięcia braków formalnych skargi, gdyż wobec błędnego wskazania podstawy prawnej w wezwaniu do usunięcia braków formalnych skargi miał uzasadnione wątpliwości co do wysokości wpisu, który winien był uiścić. Dopełnił przy tym 7-dniowego terminu, gdyż hospitalizację zakończył 18 grudnia 2009 r., a wniosek o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi złożył 28 grudnia (25, 26 i 27 grudnia stanowiły dni ustawowo wolne od pracy). Jednocześnie skarżący dopełnił czynności co do której uchybił terminowi – uiścił wpis od skargi w przedmiotowej wysokości i złożył odpisy skargi.
Mając powyższe względy na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny na podstawie art. 86 § 1 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji.