Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 listopada 2013 r., sygn. akt IV SA/Wa 1686/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego.
W dniu 20 grudnia 2013 r. (jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru) Sąd doręczył pełnomocnikowi uczestniczki postępowania M. L. odpis wyroku wraz z uzasadnieniem.
Pismem z dnia 15 stycznia 2013 r. M. L. wniosła skargę kasacyjną od wskazanego wyroku Sądu z dnia 8 listopada 2013.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu.
Zgodnie z treścią art. 175 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego, chyba, że skargę kasacyjną sporządza sędzia, prokurator, notariusz, radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem albo jeżeli skargę kasacyjną wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka.
Tymczasem M. L. wniosła skargę kasacyjną sporządzoną osobiście, natomiast z akt sądowych nie wynika by spełniała wymagania określone w art. 175 § 1 lub § 2 cyt. ustawy.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 178 powołanej ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, orzekł jak w sentencji postanowienia.
Niezależnie od powyższego należy również wskazać, że skarga kasacyjna została wniesiona z uchybieniem ustawowego 30 dniowego terminu. Skoro odpis zaskarżonego wyroku z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi uczestniczki w dniu 20 grudnia 2013 r. zatem termin na wniesienie skargi kasacyjnej upłynął w dniu 21 stycznia 2014 r. (ostatni dzień terminu – 20 stycznia 2014 r. wypadał w dzień urzędowo wolny od pracy.). Skarga kasacyjna została nadana w dniu 21 stycznia 2014 r. (data stempla pocztowego), a więc z uchybieniem terminu.
Z tego względu podlegała odrzuceniu również na podstawie art. 178 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.