Uzasadnienie
K. W. za pośrednictwem pełnomocnika (adwokata) wniosła do Sądu skargę na uchwałę Rady Gminy L. z [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy L. Wyrokiem z 19 czerwca 2015 r. Sąd oddalił skargę. Odpis wyroku z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi skarżącej 5 sierpnia 2015 r. (k. 98).
K. W., reprezentowana przez adwokata, wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku. Skarga kasacyjna została nadana w urzędzie pocztowym 4 września 2015 r. (k. 108). Została zaadresowana na "Naczelny Sąd Administracyjny, Wydział IV, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa". Skarga kasacyjna wpłynęła do NSA 9 września 2015 r. (prezentata NSA na k. 100) i została przekazana do WSA w Warszawie 11 września 2015 r. (prezentata WSA na k. 99).
Skarżący uiścił kwotę 150 zł tytułem wpisu od skargi kasacyjnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Skarga kasacyjna została wniesiona po terminie określonym przez art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.". Stosownie do powyższego przepisu skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
Jak wynika ze zwrotnego poświadczenia odbioru przez pełnomocnika skarżącego odpisu wyroku z uzasadnieniem, został on mu doręczony 5 sierpnia 2015 r. W związku z tym, zgodnie z art. 177 § 1 P.p.s.a., trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku upłynął 4 września 2015 r. (piątek).
Skarga kasacyjna co prawda została nadana na poczcie 4 września 2015 r., lecz daty tej nie można uznać za dzień jej wniesienia, ponieważ została skierowana do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a nie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Nie może mieć znaczenia, że podano właściwy adres (tj. adres WSA w Warszawie - ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa), ponieważ instytucję, do której skierowane ma być pismo określono jako "Naczelny Sąd Administracyjny".
Za datę wniesienia skargi kasacyjnej należy uznać dzień, w którym Naczelny Sąd Administracyjny przekazał ją Sądowi pierwszej instancji, co nastąpiło 11 września 2015 r.
Uznać więc należy, że skarga kasacyjna została wniesiona po upływie terminu określonego w art. 177 § 1 P.p.s.a.
W związku z powyższym Sąd w pkt 1 sentencji postanowienia odrzucił skargę kasacyjną stosownie do art. 177 § 1 w zw. z art. 178 P.p.s.a.
Rozstrzygnięcie zawarte w pkt 2 sentencji postanowienia zapadło na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.