Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 listopada 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Wójta Gminy G. na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] maja 2013 r. w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy.
Strona skarżąca w ustawowym terminie zwróciła się z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia wyroku.
Odpis wyroku z dnia 8 listopada 2013 r. wraz z uzasadnieniem został doręczony stronie skarżącej w dniu 7 stycznia 2014 r.
W dniu 10 lutego 2014 r. strona skarżąca wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), dalej "p.p.s.a.", od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem (art. 177 § 1 p.p.s.a.).
Należy wskazać, że w myśl art. 83 § 3 p.p.s.a. oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Stosownie zaś do treści art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy wskazać należy, że odpis wyroku z dnia 8 listopada 2013 r. z uzasadnieniem doręczono stronie skarżącej w dniu 7 stycznia 2014 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru znajdujące się w aktach sprawy k. 61). Termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał zatem w dniu 6 lutego 2014 r. Natomiast skarga kasacyjna została nadana za pośrednictwem poczty w dniu 10 lutego 2013 r., a więc po terminie do jej wniesienia.
W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 178 w związku z art. 177 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak sentencji postanowienia. O zwrocie wpisu sądowego Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.