Uzasadnienie
B. T. wniosła do Sądu skargę na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] marca 2013 r. w przedmiocie odmowy zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 19 sierpnia 2013 r. w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Postanowienie zostało doręczone B. T. w dniu 9 września 2013 r. w trybie art. 73 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego.
Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców w odpowiedzi na skargę wniósł o jej oddalenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z treścią art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "p.p.s.a.", skargę wnosi się do sądu administracyjnego w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. Stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a., sąd odrzuca skargę wniesioną po terminie do jej wniesienia postanowieniem, które może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
Ze znajdującego się w aktach administracyjnych zwrotnego potwierdzenia odbioru wynika, że zaskarżoną decyzję doręczono na adres wskazany przez skarżącą w dniu 15 marca 2013 r. Zatem trzydziestodniowy termin przewidziany na zaskarżenie tej decyzji do Sądu upłynął z dniem 15 kwietnia 2013 r.
Wobec powyższego stwierdzić należy, że wniesienie skargi w dniu 22 maja 2013 r. nastąpiło po upływie terminu przewidzianego w art. 53 § 1 p.p.s.a. Termin ten nie został przez Sąd przywrócony.
Z tych względów, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł jak w sentencji postanowienia.