Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 22 maja 2009 r., sygn. akt IV SA/Wa 1790/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia NSA - Otylia Wierzbicka
Rozpoznanie
w dniu 22 maja 2009 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi J. S. na uchwałę Rady Miejskiej w P. z dnia [...] grudnia 2003 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Sentencja

postanawia:

  1. 1). odrzucić skargę, 2). zwrócić skarżącemu wpis sądowy od skargi w kwocie 300 (trzysta) złotych

Uzasadnienie

J. S., działając przez profesjonalnego pełnomocnika, złożył w dniu 16 maja 2008 r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym) skargę na uchwałę Rady Miejskiej w P. z dnia [...] grudnia 2003 r., nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta P. dla obszaru ograniczonego ulicami: [...], przedłużeniem ul. [...] do [...], rzeką J., torami Kolei R. i ul. [...], wnosząc jednocześnie o przywrócenie terminu do wniesienia przedmiotowej skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpoznając powyższy wniosek postanowieniem z dnia 15 kwietnia 2009 r. odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Wobec tego, iż pełnomocnik skarżącego, w ustawowym terminie nie złożył zażalenia od ww. postanowienia Sądu, postanowienie to w dniu 30 kwietnia 2009 r. stało się prawomocne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Stosownie do art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz.1591 z późn. zm), każdy czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętym przez organ w sprawie z zakresu administracji publicznej, może – po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia -zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego.

Skargę powyższą zgodnie z treścią art. 53 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.; zwanej dalej P.p.s.a.) wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

Warunkiem dopuszczalności wniesienia skargi w trybie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym jest więc dokonanie wezwania organu do usunięcia naruszenia interesu prawnego przez skarżącego oraz zachowanie terminu, o którym mowa w cytowanym art. 53 § 2 P.p.s.a.

W rozpoznawanej sprawie skarżący pismem z dnia 20 lutego 2008 r. (doręczonym organowi w dniu 21 lutego 2008 r.) wezwał Radę Miejską w P. do usunięcia naruszenia interesu prawnego uchwałą z dnia [...] grudnia 2003 r. Jak wynika z akt sprawy Rada Miejska w P. uchwałą z dnia [...] maja 2008 r. Nr [...] udzieliła odpowiedzi na powyższe wezwanie. Należy mieć jednak na uwadze, iż uchwała nie uwzględniająca owego wezwania podjęta została przez Radę po upływie sześćdziesięciodniowego terminu wynikającego z art. 53 § 2 ustawy P.p.s.a. Nie udzielenie odpowiedzi na przedmiotowe wezwanie w terminie sześćdziesięciu dni oznaczało, że termin do wniesienia skargi upływał bezskutecznie w dniu 21 kwietnia 2008 r. Tymczasem skarga została wniesiona przez skarżącego w dniu 16 maja 2008 r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym).

Mając zatem na uwadze, iż skarga J. S. została wniesiona z naruszeniem terminu określonego w art. 53 § 2 P.p.s.a., natomiast prawomocnym postanowieniem Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2009 r. odmówiono skarżącemu przywrócenia terminu do jej wniesienia, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a, należało orzec jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 kwietnia 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.