Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 29 listopada 2013 r., sygn. akt IV SA/Wa 1831/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Jakub Linkowski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 29 listopada 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosków A. M. i T. M. o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skarg
Sprawa
w sprawie ze skarg A. M. i T. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić wnioski o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skarg,
  2. 2. zwrócić skarżącym kwotę 200 (dwieście) zł uiszczoną tytułem wpisu od skarg.

Uzasadnienie

A. M. i T. M. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargi na decyzję na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] czerwca 2013 r. utrzymującą w mocy własną decyzję z dnia [...] września 2012 r. o odmowie uchylenia decyzji tego organu z dnia [...] października 2005 r. utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta W. z dnia [...] sierpnia 2005 r. o pobraniu od skarżących jednorazowej opłaty w wysokości 14.914,25 zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oznaczonej poprzednio jako działka ew. nr [...] (obecnie stanowiącej część działki ew. nr [...]) w obrębie [...] położonej w rejonie ul. [...] w W. Postanowieniem z dnia 8 października 2013 r. Sąd odrzucił skargi z uwagi na nieuiszczenie wpisu od skarg.

Postanowienie powyższe zostało doręczone A. M. w dniu 29 października 2013 r. (k. 31, błędna adnotacja o doręczeniu w dniu 29 listopada 2013 r.), zaś T. M., po dwukrotnym awizowaniu - w dniu 28 października 2013 r.

W dniu 18 listopada 2013 r. (k.

35) skarżący wnieśli o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skarg podnosząc, że już od dłuższego czasu są w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Nie posiadają stałego miejsca zamieszkania - obecnie mieszkają na terenie budowy położonej na skraju wsi, przy lesie, w małym drewnianym domku. W ciągu dnia któryś ze skarżących zawsze jest na miejscu i było dla nich zaskoczeniem, że wezwanie do uiszczenia opłaty sądowej do nich nie dotarło. Próba wyjaśnienia na poczcie nic nie dała - nikt nie umiał powiedzieć, co się stało. Dotychczas wszystkie docierające do skarżących przesyłki były odbierane w terminie.

W dniu 18 listopada 2013 r. skarżący uiścili wpis od skarg w wysokości 200 zł (k. 37).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Wnioski o przywrócenie terminu podlegają odrzuceniu, gdyż są spóźnione.

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu.

W niniejszej sprawie wnioskodawcy uchybili terminowi do uiszczenia wpisu od skarg.

Zgodnie z art. 87 § 1 P.p.s.a. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.

Przyczyna uchybienia terminu ustała w dniu, w którym skarżący dowiedzieli się o odrzuceniu skarg, tj. dla skarżącego A. M. ustała ona w dniu 29 października 2013 r., zaś dla skarżącej T. M. - w dniu 28 października 2013 r.

Siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skarg upłynął dla skarżącego A. M. w dniu 5 listopada 2013 r. (wtorek), zaś dla skarżącej T. M. - w dniu 4 listopada 2013 r. (poniedziałek).

Wnioski o przywrócenie terminu zostały zgłoszone dopiero w dniu 18 listopada 2013 r., a więc są spóźnione.

Spóźnione wnioski o przywrócenie terminu na podstawie art. 88 P.p.s.a. podlegają odrzuceniu, o czym orzeczono w pkt 1 sentencji postanowienia.

W pkt 2 sentencji postanowienia orzeczono o zwrocie wpisu od skarg na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 28 marca 2014 r., dokument z 28 stycznia 2014 r., dokument z 8 października 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.