Uzasadnienie
Pismem z dnia 29 maja 2015 r. A. B. (dalej jako: "skarżący") wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania skarżącemu statusu uchodźcy.
Zarządzeniami Przewodniczącego Wydziału IV Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 czerwca 2015 r., odpis skutecznie doręczono A. B. w dniu 17 lipca 2015 r. - wezwano skarżącego do usunięcia braku formalnego skargi przez jej podpisanie lub nadesłanie podpisanego egzemplarza skargi oraz do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 300 zł - w terminie 7 dni - pod rygorem jej odrzucenia.
Mimo upływu zakreślonego terminu, w dniu 24 lipca 2015 r. skarżący nie podpisał skargi oraz nie uiścił wpisu sądowego. W dniu 18 sierpnia 2015 r. wypełnił jedynie urzędowy formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. - w skrócie: "p.p.s.a."), skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. Jednym z wymogów formalnych skargi jest, stosownie do art. 46 § 1 pkt 4 p.p.s.a., podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. W myśl art. 49 § 1 p.p.s.a., jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie 7 dni, pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania. Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.
Ponadto, warunkiem skutecznego wniesienia skargi jest także między innymi uiszczenie wpisu sądowego. Zgodnie bowiem z art. 220 § 1 p.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Natomiast stosownie do art. 220 § 3 powołanej ustawy skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
Jak wynika z akt rozpoznawanej sprawy w zakreślonych przez Sąd terminach skarżący nie uzupełnił braku fiskalnego skargi poprzez uiszczenie wymaganego wpisu, ani nie usunął braku formalnego skargi poprzez jej podpisanie, ewentualnie nadesłanie jej podpisanego odpisu.
W tym stanie rzeczy, Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 w zw. z art. 58 § 3 oraz art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.