Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 5 stycznia 2016 r. sygn. akt IV SA/Wa 1861/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę T. D. na pismo Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w przedmiocie poinformowania o obowiązku ustanowienia pełnomocnika do doręczeń.
Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy, postanowienie zostało doręczone skarżącemu w dniu 19 września 2016 r.
W dniu 3 października 2016 r. wpłynęło do Sądu pismo skarżącego datowane na dzień 19 września 2016 r., stanowiące polemikę z treścią postanowienia. Pismo to skarżący uzupełnił wystąpieniem z dnia 21 września 2016 r.
Powyższe pisma zostały potraktowane przez Sąd odpowiednio jako zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 stycznia 2016 r. o odrzuceniu skargi oraz uzupełnienie zażalenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Stosownie do art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.), dalej p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Zgodnie zaś z art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.
Przepis art. 194 § 2 p.p.s.a. stanowi, że zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia.
Wskazać należy, że zgodnie z art. 83 § 3 p.p.s.a., oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe albo w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, albo polskim urzędzie konsularnym, jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
W niniejszej sprawie ostatni dzień terminu do wniesienia zażalenia, liczonego od dnia 19 września 2016 r., przypadł na dzień 26 września 2016 r. Przesyłka zawierająca zażalenie została wysłana przez skarżącego listem zagranicznym nadanym w [...]. W opisanych okolicznościach za datę złożenia zażalenia należy przyjąć dzień wpływu ww. przesyłki do Sądu, tj. 3 października 2016 r. Powyższe oznacza, że zażalenie zostało wniesione po upływie terminu.
Z tych przyczyn, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a. Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.