Uzasadnienie
N. D. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] maja 2017 roku w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zarządzeniem z dnia 19 stycznia 2018 roku (k.
- 98) Przewodniczący Wydziału wezwał skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 300 zł, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi.
Odpis zarządzenia z dnia 19 stycznia 2018 roku został doręczony skarżącej w dniu 24 stycznia 2018 roku (potwierdzenia odbioru k. 103), zaś zakreślony termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi upłynął bezskutecznie w dniu 31 stycznia 2018 roku.
Pomimo upływu zakreślonego terminu skarżąca nie uiściła wpisu sądowego od skargi.
W dniu 30 stycznia 2018 roku skarżąca wniosła o przedłużenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi do dnia 14 lutego 2018 roku (pismo k. 104 – 105).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2017, poz. 1369 ze zm.) – dalej p.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały.
Art. 233 p.p.s.a. stanowi, że Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wysokość oraz szczegółowe zasady pobierania wpisu. W rozporządzeniu należy uwzględnić, że wpis nie może być niższy niż sto złotych, wpis stosunkowy nie może być wyższy niż 4% wartości przedmiotu zaskarżenia i nie może przekraczać stu tysięcy złotych, a wpis stały wyższy niż dziesięć tysięcy złotych, oraz że wpis stały powinien być zróżnicowany w zależności od rodzaju i charakteru sprawy.
W myśl § 2 ust. 3 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2003, Nr 221, poz. 2193 ze zm.) wpis stały wynosi w sprawach skarg, nieobjętych wpisem stosunkowym, z zakresu cudzoziemców, paszportów i wiz – 300 zł.
Wobec tego, że wraz z wniesieniem skargi skarżąca nie uiściła należnego wpisu sądowego, Przewodniczący Wydziału zarządzeniem z dnia 19 stycznia 2018 roku, wezwał skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 300 zł, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia z dnia 19 stycznia 2018 roku został doręczony skarżącej w dniu 24 stycznia 2018 roku. Zakreślony termin do uiszczenia wpisu sądowego upłynął bezskutecznie w dniu 31 stycznia 2018 roku. Skarżąca nie uiściła wpisu sądowego od skargi, co zostało potwierdzone na podstawie dokumentów księgowych Sądu (k. 104).
Zgodnie z art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W przypadku nie uiszczenia wpisu od skargi przewodniczący wzywa skarżącego do jego uiszczenia w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu, skarga podlega odrzuceniu przez sąd.
W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a. termin do uiszczenia wpisu nie podlega przedłużeniu, gdyż jest to ustawowy termin zawity. W przypadku, gdy wpis nie zostanie uiszczony w terminie skarga podlega odrzuceniu.
W świetle powyższego Sąd stwierdził, że skarżąca nie uiściła wpisu od skargi w zakreślonym siedmiodniowym terminie i na podstawie art. 220 § 3 ustawy p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.