Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 6 września 2012 r., sygn. akt IV SA/Wa 1913/11

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA – Alina Balicka
Rozpoznanie
w dniu 6 września 2012 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku T. S. o sporządzenie uzasadnienia do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 marca 2012 r., sygn. akt IVSA/Wa 1913/11
Sprawa
w sprawie ze skargi T. S. i F. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania postanawia: - odmówić sporządzenia uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 marca 2012 r.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem wydanym na rozprawie w dniu 5 marca 2012 r., sygn. akt IV SA/Wa 1913/11, oddalił skargę T. S. i F. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] października 2011 r. nr [...].

Skarżący w piśmie z dnia 6 marca 2012 r. w pkt 2 zawarli wniosek "o dokonanie pisemnej odmowy wykonania naszego zlecenia merytorycznie uzasadnionej wraz ze zwrotem poniesionych kosztów 600 zł".

Z uwagi na braki jakie zawierało przedmiotowe pismo w zakresie wniosku zawartego w pkt 2, Sąd w dniu 24 kwietnia 2012 r., wezwał skarżących do uzupełnienia braków tego pisma, w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, poprzez sprecyzowanie treści powyższego pisma i jednoznaczne określenie jakich czynności skarżący domagają się od Sądu. Pomimo upływu zakreślonego terminu 7 dni do uzupełniania braków formalnych przedmiotowego pisma skarżący nie wykonali wezwania Sądu z dnia 24 kwietnia 2012 r. Wobec nieuzupełnienia przez wnioskodawców braków formalnych wniosku zawartego w pkt 2 pisma z dnia 6 marca 2012 r., zarządzeniem z dnia 1 czerwca 2012 r. pozostawiono przedmiotowe pismo w zakresie objętym pkt 2 bez rozpoznania.

W dniu 29 sierpnia 2012 r. T. S. skierowała do Sądu kolejne pismo, w którym zawarła wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia do wyroku zapadłego w niniejszej sprawie wskazując, iż w jej ocenie poniesienie kosztów wpisu sądowego w wysokości 500 zł obliguje Sąd do sporządzenia na piśmie motywów rozstrzygnięcia zapadłego na rozprawie w dniu 5 marca 2012 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270.; zwanej dalej P.p.s.a.) w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Doręczenie odpisu sentencji wyroku z pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia następuje jedynie w przypadku, gdy strona była nieobecna przy ogłoszeniu wyroku na skutek pozbawienia wolności (art. 140 § 2 P.p.s.a.) i działała bez adwokata lub radcy prawnego.

W rozpoznawanej sprawie ogłoszenie wyroku miało miejsce na rozprawie w dniu 5 marca 2012 r., na której uczestniczyli skarżący osobiście. Termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku upłynął bezskutecznie w dniu 12 marca 2012 r., tymczasem wniosek T. S. skierowany został do Sądu dopiero w dniu 29 sierpnia 2012 r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym), a zatem z uchybieniem terminu, o którym mowa w art. 141 § 2 ustawy P.p.s.a.

Należy jednocześnie mieć na uwadze, iż prawomocnym zarządzeniem z dnia 1 czerwca 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wobec nieuzupełnienia braków formalnych pisma z dnia 6 marca 2012 r., pozostawił wniosek T. S. i F. S. zawarty w pkt 2 tego pisma bez rozpoznania. Wobec zatem nieuzupełnienia przez wnioskodawców braków formalnych wniosku zawartego w pkt 2 pisma skierowanego do Sądu w dniu 6 marca 2012 r., przedmiotowemu pismu nie można było nadać dalszego biegu. Tym samym nie można uznać, iż skarżący w tym właśnie piśmie skutecznie złożyli wniosek o sporządzenie uzasadnienia do wyroku Sądu z dnia 5 marca 2012 r.

Podkreślenia również wymaga, że termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku jest wyraźnie określony. Z przepisów normujących tę kwestię wynika, że momentem początkowym terminu do złożenia wniosku o uzasadnienie jest data ogłoszenia sentencji wyroku, zaś momentem końcowym jest data, w której upływa siedmiodniowy termin, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 142 § 2 ustawy (por. postanowienie NSA z dnia 1 grudnia 2005 r., sygn. akt II OZ 1138/05, niepublikowane, postanowienie NSA z dnia 6 grudnia 2007 r., sygn. akt I OZ 804/07, niepublikowane).

Zatem w warunkach niniejszej sprawy należy uznać, iż wniosek T. S. o sporządzenie uzasadnienia wyroku, który został złożony po upływie wskazanego terminu, jest wnioskiem złożonym z uchybieniem terminu ustawowego, a więc nie może wywołać skutków procesowych.

Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 141 § 2 w związku z art. 141 § 3 P.p.s.a., postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 5 marca 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.