Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 października 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę O. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] czerwca 2012 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania.
W dniu 30 listopada 2012 r. odpis wyroku z dnia 22 października 2012 r. ze stwierdzeniem prawomocności i aktami sprawy został doręczony organowi.
Pismem z dnia 5 grudnia 2012 r. organ wystąpił z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Ponadto do rejestru opłat sądowych wpisano w dniu 5 grudnia 2012 r. kwotę 100 zł uiszczoną tytułem opłaty za uzasadnienie wyroku w niniejszej sprawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) – dalej jako "p.p.s.a.", w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku, w sytuacji, o której mowa w art. 140 § 2 p.p.s.a. Skarżący wraz z zawiadomieniami o terminie rozprawy otrzymali stosowne pouczenia w tym zakresie.
Odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym (art. 141 § 3 p.p.s.a.).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ogłosił w niniejszej sprawie w dniu 22 października 2012 r. wyrok oddalający skargę, a zatem ustawowy termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku upływał w dniu 29 października 2012 r. W omawianym terminie żadna ze stron nie wystąpiła z przedmiotowym wnioskiem. Sąd stwierdził, że przedmiotowy wyrok jest prawomocny od dnia 22 listopada 2012 r. i przy piśmie z dnia 27 listopada 2012 r. przesłał organowi odpis orzeczenia ze stwierdzeniem jego prawomocności i aktami sprawy.
W związku z tym uznać należało, że składając w piśmie z dnia 5 grudnia 2012 r. wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku, organ uczynił to po upływie ustawowego terminu. Wobec powyższego na podstawie art. 141 § 3 p.p.s.a., orzeczono jak w pkt. 1 sentencji.
Zgodnie z art. 234 § 2 p.p.s.a. i § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003r. w sprawie wysokości opłat kancelaryjnych pobieranych w sprawach sądowoadministracyjnych (Dz. U. Nr 221, poz.2192) opłatę kancelaryjną w kwocie 100,00 zł pobiera się za odpis orzeczenia z uzasadnieniem doręczony na skutek wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, zgłoszonego w terminie siedmiu dni od ogłoszenia orzeczenia (albo doręczenia odpisu sentencji orzeczenia). W sytuacji więc, gdy wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku nie został wniesiony w ustawowym terminie i w związku z tym odpis wyroku z uzasadnieniem nie zostanie stronie doręczony, uiszczona przez nią opłata kancelaryjna stanowi koszty sądowe uiszczone nienależnie i jako taka podlega zwrotowi z urzędu na koszt wnioskodawcy na podstawie art. 225 p.p.s.a. Wobec powyższego, o zwrocie nienależnie uiszczonej opłaty kancelaryjnej orzeczono w pkt. 2 postanowienia.