Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 12 listopada 2007 r., sygn. akt IV SA/Wa 2043/07

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA - Łukasz Krzycki
Rozpoznanie
w dniu.12 listopada 2007r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Z. i M. B. na postanowienie Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia (...).07.2007r. Nr (...) w przedmiocie uzgodnieeń środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia

Sentencja

postanawia:

  1. - przywrócić termin do wniesienia skargi.

Uzasadnienie

Stosownie do treści art. 86 § 1 i art. 87 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.) Sąd na wniosek strony postanowi o przywróceniu terminu, jeżeli strona bez swojej winy nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym. We wniosku o przywrócenie terminu należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu. W myśl art. 87 § 1 w/w ustawy pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.

Skargę wraz z jednoczesnym wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia, wnieśli w dniu 21 września 2007r. (data złożenia skargi i wniosku do organu) skarżący Z. i M. B., podczas gdy termin do wniesienia skargi upływał w dniu 3 września 2007r. W uzasadnieniu wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi skarżący podnieśli, że ze względu na błędne pouczenie zawarte w zaskarżonym postanowieniu z dnia (...).07. 2007r.. Nr (...), uchybili terminowi do wniesienia skargi. Celem uprawdopodobnienia swych twierdzeń skarżący podnoszą, iż organ pismem z dnia (...) września 2007r. nr. (...) wyjaśnił, iż w zaskarżonym postanowieniu podane zostało błędne pouczenie, mówiące o tym, iż stronom przysługuje prawo złożenia wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy oraz, że w/w wniosek składa się do Głównego Ispektora Sanitarnego w terminie 7 dni od daty niniejszego postanowienia. Poprawne pouczenie powinno brzmieć: "Postanowienie jest ostateczne.

Stronom przysługuje prawo złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, za pośrednictwem Głównego Inspektora Sanitarnego, w terminie 30 dni od daty otrzymania ww. postanowienia".

Należy więc uznać, że nie zachowanie terminu do wniesienia skargi nastąpiło z przyczyn całkowicie niezależnych od skarżących, a czynności skarżących podejmowane były bez zbędnej zwłoki. Z tych przyczyn należało uznać, iż uchybienie terminu do wniesienia skargi nastąpiło bez winy strony.

Wobec powyższego, na podstawie art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.), należało orzec jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 6 marca 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.