Uzasadnienie
Stosownie do treści art. 86 § 1 i art. 87 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.) Sąd na wniosek strony postanowi o przywróceniu terminu, jeżeli strona bez swojej winy nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym. We wniosku o przywrócenie terminu należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu. W myśl art. 87 § 1 w/w ustawy pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.
Skargę wraz z jednoczesnym wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia, wnieśli w dniu 21 września 2007r. (data złożenia skargi i wniosku do organu) skarżący Z. i M. B., podczas gdy termin do wniesienia skargi upływał w dniu 3 września 2007r. W uzasadnieniu wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi skarżący podnieśli, że ze względu na błędne pouczenie zawarte w zaskarżonym postanowieniu z dnia (...).07. 2007r.. Nr (...), uchybili terminowi do wniesienia skargi. Celem uprawdopodobnienia swych twierdzeń skarżący podnoszą, iż organ pismem z dnia (...) września 2007r. nr. (...) wyjaśnił, iż w zaskarżonym postanowieniu podane zostało błędne pouczenie, mówiące o tym, iż stronom przysługuje prawo złożenia wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy oraz, że w/w wniosek składa się do Głównego Ispektora Sanitarnego w terminie 7 dni od daty niniejszego postanowienia. Poprawne pouczenie powinno brzmieć: "Postanowienie jest ostateczne.
Stronom przysługuje prawo złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, za pośrednictwem Głównego Inspektora Sanitarnego, w terminie 30 dni od daty otrzymania ww. postanowienia".
Należy więc uznać, że nie zachowanie terminu do wniesienia skargi nastąpiło z przyczyn całkowicie niezależnych od skarżących, a czynności skarżących podejmowane były bez zbędnej zwłoki. Z tych przyczyn należało uznać, iż uchybienie terminu do wniesienia skargi nastąpiło bez winy strony.
Wobec powyższego, na podstawie art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.), należało orzec jak w sentencji.