Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 stycznia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. C. na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lipca 2012 r. w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy.
Skarżąca wnioskiem z dnia 16 stycznia 2013 r. zwróciła się o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Odpis powyższego wyroku z uzasadnieniem został doręczony E. C. dnia 12 lutego 2013 r. (k. 54 akt sądowych).
W dniu 15 marca 2013 r. skarżąca działając osobiście - na podstawie art. 175 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) wniosła skargę kasacyjną od wyroku z dnia 9 stycznia 2013 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje.
Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, dalej powoływanej również jako "p.p.s.a.", od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Podmiotem uprawnionym do sporządzenia skargi kasacyjnej, zgodnie z art. 175 § 1 tej ustawy, jest adwokat lub radca prawny, a także - po myśli § 2 cytowanego przepisu - inne wskazane ustawą osoby, czyli adwokat, radca prawny, sędzia, prokurator, notariusz, profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem.
Przepis art. 177 § 1 p.p.s.a. stanowi, że skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Stosownie zaś do treści art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Należy wskazać, że w myśl art. 83 § 3 p.p.s.a. oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpoznawanej sprawy Sąd uznał, że skarżąca należy do kręgu podmiotów uprawnionych do wniesienia skargi kasacyjnej wymienionych w art. 175 p.p.s.a.
Z akt sprawy wynika również, że odpis wyroku z dnia 9 stycznia 2013 r. z uzasadnieniem doręczono skarżącej w dniu 12 lutego 2013 r. Natomiast skarga kasacyjna została nadana za pośrednictwem poczty w dniu 15 marca 2013 r., a więc po terminie do jej wniesienia, który upłynął w dniu 14 marca 2013 r.
Z tych względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 178 w związku z art. 177 § ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak sentencji postanowienia.