Uzasadnienie
K. K. pismem z dnia 31 sierpnia 2013r., nadanym w urzędzie pocztowym w dniu 4 września 2013 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na ostateczne postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o odmowie wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz.U. Nr 75, poz. 493 ze zm.). Jednocześnie zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
Zaskarżone postanowienie zostało doręczone skarżącemu 25 lipca 2013 r.
Postanowieniem z dnia 17 października 2013r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, a skarżący nie zaskarżył tego rozstrzygnięcia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "p.p.s.a.", skargę wnosi się do sądu administracyjnego w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. Stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a., sąd odrzuca skargę wniesioną po terminie do jej wniesienia postanowieniem, które może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
Z powyższych przepisów wynika, że wniesienie skargi po terminie skutkuje brakiem nadania jej dalszego biegu i w konsekwencji odrzuceniem skargi.
Wydanie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny prawomocnego postanowienia o odrzuceniu wniosku skarżącego o przywrócenie terminu do wniesienia tej skargi prowadzi do konkluzji, że skarga w niniejszej sprawie została wniesiona bez zachowania ustawowego terminu, który w niniejszej sprawie upłynął w dniu 26 sierpnia 2013 r.
Wobec powyższego, na mocy art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a. orzeczono jak w sentencji postanowienia.