Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 13 września 2017 r., sygn. akt IV SA/Wa 223/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Anna Szymańska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 13 września 2017 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia M. D. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 marca 2017 r., sygn. akt IV SA/Wa 223/17 o odrzuceniu skargi M.D.
Sprawa
w sprawie ze skargi K. P., E. P., M. D. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wymeldowania z pobytu stałego postanawia odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 23 marca 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę M. D. (dalej: "skarżącego") na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2016 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wymeldowania z pobytu stałego.

Odpis przedmiotowego postanowienia skarżący odebrał w dniu 20 kwietnia 2017 r. i w dniu 27 kwietnia 2017r. złożył zażalenie.

Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru, w dniu 6 czerwca 2017 r. doręczono skarżącemu wezwanie do usunięcia braków formalnych zażalenia poprzez nadesłanie 3 egzemplarzy odpisów zażalenia poświadczonych za zgodność z oryginałem własnoręcznym podpisem – w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia zażalenia.

Termin do wykonania tego wezwania upłynął w dniu 13 czerwca 2017 r. W zakreślonym przez Sąd terminie skarżący nie nadesłał odpisów zażalenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Przepisy obowiązującego prawa stanowią, jakie wymagania formalne winno spełniać zażalenie wnoszone do sądu administracyjnego (art. 194 § 3 w związku z art. 47 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm. - dalej p.p.s.a.). Oznacza to w szczególności, że do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, odpisami mogą być także uwierzytelnione fotokopie, bądź uwierzytelnione wydruki poczty elektronicznej.

W rozpatrywanej sprawie skarżący złożył zażalenie na postanowienie sądu z dnia 23 marca 2017 r., nie załączając do niego wymaganych odpisów. Konieczne zatem było wezwanie skarżącego do złożenia odpisu zażalenia celem doręczenia tego pisma organowi oraz pozostałym skarżącym. Jak wynika z akt sądowych niniejszej sprawy, mino wezwania - doręczonego w dniu 6 czerwca 2017 r. - skarżący nie złożył odpisów zażalenia. W konsekwencji uznać należy, że skarżący nie usunął braków formalnych swego zażalenia, które wobec tego podlega odrzuceniu na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a..

Pod tą sygnaturą także: dokument z 8 lutego 2018 r., dokument z 7 czerwca 2017 r., dokument z 23 marca 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.