Uzasadnienie
G. S., S. S., L. S., J. D., K. S., L. S., B. G., H. O. wnieśli do Sądu skargę na postanowienie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] maja 2015 roku, znak: [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.
Zgodnie z art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2012, poz. 270 j.t.) – dalej p.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały.
Art. 233 p.p.s.a. stanowi, że Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wysokość oraz szczegółowe zasady pobierania wpisu. W rozporządzeniu należy uwzględnić, że wpis nie może być niższy niż sto złotych, wpis stosunkowy nie może być wyższy niż 4% wartości przedmiotu zaskarżenia i nie może przekraczać stu tysięcy złotych, a wpis stały wyższy niż dziesięć tysięcy złotych, oraz że wpis stały powinien być zróżnicowany w zależności od rodzaju i charakteru sprawy.
W myśl § 2 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2003, Nr 221, poz. 2193 z późn. zm.) wpis stały w sprawach skarg dotyczących postanowienia lub decyzji wydanych w trybie wznowienia postępowania administracyjnego, stwierdzenia nieważności, uchylenia lub zmiany albo wygaśnięcia aktu, bez względu na przedmiot sprawy, pobiera się w wysokości 200 zł.
Wobec tego, że wraz z wniesieniem skargi skarżący nie uiścili należnego wpisu sądowego, Przewodniczący Wydziału zarządzeniem z 18 sierpnia 2015r. (k. 120 w zw. z k. 44), pismem z dnia 15 marca 2016 roku (k. 122) wezwał skarżących do solidarnego uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł (dwustu złotych), w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia z dnia 18 sierpnia 2015 roku został doręczony skarżącym w dniu 2 maja 2016 roku (potwierdzenie odbioru k. 123), zaś zakreślony termin do wniesienia wpisu sądowego upłynął bezskutecznie w dniu 9 maja 2016 roku.
Z informacji uzyskanych z Oddziału Finansowo-Budżetowego tutejszego Sądu wynika, że skarżący do dnia 11 maja 2016r. nie uiścili należnego wpisu sądowego (notatka urzędowa k. 129v).
Zgodnie z art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W przypadku nie uiszczenia wpisu od skargi przewodniczący wzywa skarżącego do jego uiszczenia w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu, skarga podlega odrzuceniu przez sąd.
W świetle powyższego Sąd stwierdził, że skarżący nie uiścili wpisu od skargi i na podstawie art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.