Uzasadnienie
Pismem z dnia 8 sierpnia 2017 r. M. K. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2017 r., utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Z. z dnia [...] kwietnia 2017 r. o wymeldowaniu M. K. z pobytu stałego.
Zgodnie z zarządzeniem z dnia 23 listopada 2017 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.
Jak wynika z akt sprawy, powyższe wezwanie doręczono skarżącemu w dniu 8 grudnia 2017 r. Ostatni dzień terminu do uiszczenia wpisu sądowego przypadł zatem na dzień 15 grudnia 2017 r.
Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych, do dnia 28 grudnia 2017 r. nie zidentyfikowano wpłaty do niniejszej sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Stosownie do art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), dalej p.p.s.a., skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
Wskazać należy, że zgodnie z art. 220 § 1 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
W niniejszej sprawie skarżący nie uiścił wpisu sądowego od skargi pomimo wezwania, dlatego skarga podlega odrzuceniu.
Odnosząc się do pisma skarżącego z dnia 12 grudnia 2017 r. informującego o cofnięciu skargi, wyjaśnić trzeba, że zgodnie z art. 60 p.p.s.a., skarżący może cofnąć skargę. Cofnięcie skargi wiąże sąd. Jednakże sąd uzna cofnięcie skargi za niedopuszczalne, jeżeli zmierza ono do obejścia prawa lub spowodowałoby utrzymanie w mocy aktu lub czynności dotkniętych wadą nieważności.
Przede wszystkim jednak, w myśl cytowanego art. 220 § 1 p.p.s.a., cofnięcie skargi może odnieść zamierzony skutek wyłącznie wówczas, gdy skarga została wniesiona skutecznie, tj. gdy nie zawiera braków formalnych oraz gdy została w prawidłowy sposób opłacona. W niniejszej sprawie skarżący nie uiścił wymaganego wpisu sądowego od skargi, dlatego cofnięcie skargi należy ocenić jako nieskuteczne.
Uwzględniając powyższe, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.