Uzasadnienie
Skarżąca S. B. wniosła bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2012 r. w przedmiocie wymeldowania.
Stosownie do art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270) – dalej w skrócie: P.p.s.a., skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Art. 54 § 1 cytowanej ustawy stanowi, iż skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi. Zgodnie natomiast z art. 83 § 3 P.p.s.a. oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub w polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
Jak wynika z akt sprawy zaskarżona decyzja została doręczona skarżącej w dniu 27 lipca 2012 r. W decyzji tej organ prawidłowo pouczył o sposobie i terminie wniesienia skargi na przedmiotową decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Ustawowy, 30-dniowy termin do wniesienia skargi upłynął zatem w dniu 27 sierpnia 2012 r.
Skarżąca w dniu 27 sierpnia 2012 r. nadała skargę na decyzję z [...] lipca 2012 r. lecz bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd ten zaś w dniu 29 sierpnia 2012 r. nadał ją do organu właściwego, tj. do Wojewody [...], za pośrednictwem którego skarga winna być wniesiona.
Zauważyć należy, że od dnia 1 stycznia 2006 r. nie obowiązuje już szczególny przepis art. 98 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o ustroju sądów administracyjnych i ustawę – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1271 ze zm.), zgodnie z którym termin do wniesienia skargi był także zachowany w wypadku złożenia skargi w wojewódzkim sądzie administracyjnym lub nadania jej w urzędzie pocztowym na adres sądu – w terminie określonym w art. 53 § 1 P.p.s.a. Zatem data nadania skargi przez stronę skarżącą na adres Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nie może zostać uznana za datę złożenia skargi.
W tej sytuacji za datę wniesienia skargi należy uznać datę nadania w urzędzie pocztowym skargi skierowanej do właściwego organu, co uczynił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w dniu 29 sierpnia 2012 r. Oznacza to, że skarga została wniesiona z uchybieniem terminu.
Dodatkowo wskazać należy, że skarżąca zwróciła się do Sądu z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, jednakże postanowieniem z dnia 9 stycznia 2013 r. Sąd odmówił przywrócenia terminu do dokonania tej czynności. Na to postanowienie żadna ze stron nie wniosła środka odwoławczego tj. zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Mając powyższe na względzie Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.