Uzasadnienie
W piśmie z dnia 21 września 2012 r. B. S. i T. K. wniosły za pośrednictwem organu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] uchylającą decyzję Burmistrza Miasta i Gminy P. z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] odmawiającą wydania decyzji nakazującej B. S. właścicielce działki nr ew. [...] obręb [...] oraz T. K. właścicielce działki nr ew. [...] obręb [...] przywrócenia poprzedniego stanu wody na gruncie oraz zbudowania urządzeń zapobiegających szkodom w postępowaniu wszczętym na wniosek A. S. właścicielki działki nr ew. [...] obręb [...] – i przekazującą sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 18 grudnia 2012 r. odrzucił skargę T. K. wobec wniesienia jej z przekroczeniem ustawowego terminu. Zatem do rozpoznania pozostała jedynie skarga B. S. Zarządzeniami z dnia 20 grudnia 2012 r. Przewodniczący Wydziału wezwał skarżącą B. S. do uzupełnienia braków formalnych jej skargi, w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi, poprzez uiszczenie wpisu od wniesionej skargi w kwocie 300, zł i nadesłanie jednego odpisu skargi.
Wezwania powyższe, wraz ze stosownym pouczeniem o konsekwencjach ich niewykonania, zostały skutecznie doręczone skarżącej w dniu 31 grudnia 2012 r. Zatem siedmiodniowy termin do dokonania powyższych czynności bezskutecznie upłynął w dniu 7 stycznia 2013 r. Pomimo tego, do dnia podjęcia niniejszego rozstrzygnięcia, skarżąca nie wykonała zarządzeń Sądu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Stosownie do treści art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270) od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały, a pismem takim jest między innymi skarga.
W świetle art. 220 § 1 tej ustawy, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata, zaś art. 220 § 3 powołanej ustawy stanowi, że skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Natomiast zgodnie z art. 57 § 1 powyższej ustawy skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. Jednym z wymagań jest – stosownie do art. 47 § 1 wymienionej ustawy – dołączenie do skargi jej odpisów dla doręczenia ich stronom. Zgodnie zaś z treścią art. 58 § 1 pkt 3 powołanej ustawy, sąd odrzuca skargę, jeżeli w wyznaczonym terminie nie uzupełniono jej braków formalnych.
Jak wynika z akt sprawy, skarżąca nie wykonała zarządzeń Sądu i nie nadesłała brakującego odpisu skargi, także nie uiściła należnego wpisu od skargi, co potwierdza znajdująca się w aktach sprawy adnotacja Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, z której wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty do niniejszej sprawy.
Z powyższych względów, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.