Uzasadnienie
Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2014 r. nr [...] została doręczona [...] Sp. z o. o. z siedzibą w W. w dniu 25 września 2014 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach administracyjnych sprawy).
W dniu 24 października 2014 r. [...] Sp. z o. o. z siedzibą w W. wniosła bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję z dnia [...] września 2014 r., skarga wpłynęła do Sądu w dniu 27 października 2014 r. i w dniu 12 listopada 2014 r. została przekazana do Kolegium.
W dniu 31 października 2014 r. skarżąca wniosła skargę do Sądu za pośrednictwem Kolegium, wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia. Postanowieniem z dnia 9 grudnia 2014 r. sygn. akt IV SA/Wa 2369/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Postanowienie to nie zostało zaskarżone do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi [(Dz. U. z 2012 r., poz. 270, ze zm.) – dalej w skrócie: P.p.s.a.] sąd administracyjny odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Zgodnie z art. 53 § 1 P.p.s.a. trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi należy liczyć od daty skutecznego doręczenia skarżącemu zaskarżonego aktu. W myśl art. 54 § 1 P.p.s.a. skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi.
W rozpatrywanej sprawie zaskarżona decyzja została doręczona skarżącej spółce w dniu 25 września 2014 r., a trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upłynął w dniu 27 października 2014 r. Skarga została złożona do Sądu za pośrednictwem Kolegium dopiero w dniu 31 października 2014 r., a zatem z uchybieniem terminu. Termin do wniesienia skargi nie został przywrócony zgodnie z postanowieniem Sądu z dnia 9 grudnia 2014 r. Z tych względów należało odrzucić skargę na decyzję z dnia [...] września 2014 r.
Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. należało orzec jak w punkcie pierwszym sentencji. O punkcie drugim orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.