Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 15 lipca 2016 r. sygn. Akt IV SA/Wa 2391/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ustanowił dla A. J. i Z. J. (dalej: "skarżących") adwokata (pkt 1) oraz odmówił przyznania skarżącym prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych (pkt 2).
Odpis powyższego postanowienia został doręczony pełnomocnikowi skarżących adwokatowi M. S. w dniu 3 sierpnia 2016 r. Ponadto odpisy postanowienia doręczono skarżącym do wiadomości informując, że środek odwoławczy może w ich imieniu wnieść ustanowiony pełnomocnik z urzędu.
W dniu 19 sierpnia 2016 r. (data nadania pism w urzędzie pocztowym) skarżący wnieśli zażalenia na ww. postanowienie z dnia 15 lipca 2016 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.), dalej "P.p.s.a.", zażalenie na postanowienie wojewódzkiego sądu administracyjnego wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Ponadto w myśl art. 197 § 2 P.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Z kolei art. 178 P.p.s.a. przewiduje m. in., że skarga kasacyjna wniesiona po upływie terminu podlega odrzuceniu przez wojewódzki sąd administracyjny. Stosownie natomiast do przepisu art. 67 § 5 P.p.s.a., jeżeli ustanowiono pełnomocnika lub osobę uprawnioną do odbioru pism w postępowaniu sądowym, doręczenia należy dokonać tym osobom. Powyższe oznacza, że jeżeli strona jest w postępowaniu reprezentowana przez pełnomocnika, doręczeń należy dokonywać temu pełnomocnikowi, co skutkuje tym, że termin do złożenia środka odwoławczego należy liczyć od dnia doręczenia orzeczenia pełnomocnikowi, a nie stronie.
W rozpatrywanej sprawie Sąd doręczył pełnomocnikowi skarżących w dniu 3 sierpnia 2016 r. odpis postanowienia z dnia 15 lipca 2016 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – karta nr 184 akt sądowych). Zatem termin do wniesienia zażalenia na to postanowienie upłynął w dniu 10 sierpnia 2016 r. Skarżący złożyli zażalenia w dniu 19 sierpnia 2016 r. a zatem z uchybieniem terminu do dokonania tej czynności.
W tej sytuacji zażalenia jako spóźnione należało odrzucić.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia