Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 6 września 2016 r., sygn. akt IV SA/Wa 2391/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Anna Szymańska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 6 września 2016 r. na posiedzeniu niejawnym zażaleń A. J. i Z. J. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lipca 2016 r., sygn. akt IV SA/Wa 2391/14
Sprawa
w sprawie ze skargi A. J. i Z. J. na decyzję Wojewody [...] z [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenia

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 15 lipca 2016 r. sygn. Akt IV SA/Wa 2391/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ustanowił dla A. J. i Z. J. (dalej: "skarżących") adwokata (pkt 1) oraz odmówił przyznania skarżącym prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych (pkt 2).

Odpis powyższego postanowienia został doręczony pełnomocnikowi skarżących adwokatowi M. S. w dniu 3 sierpnia 2016 r. Ponadto odpisy postanowienia doręczono skarżącym do wiadomości informując, że środek odwoławczy może w ich imieniu wnieść ustanowiony pełnomocnik z urzędu.

W dniu 19 sierpnia 2016 r. (data nadania pism w urzędzie pocztowym) skarżący wnieśli zażalenia na ww. postanowienie z dnia 15 lipca 2016 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.), dalej "P.p.s.a.", zażalenie na postanowienie wojewódzkiego sądu administracyjnego wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Ponadto w myśl art. 197 § 2 P.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Z kolei art. 178 P.p.s.a. przewiduje m. in., że skarga kasacyjna wniesiona po upływie terminu podlega odrzuceniu przez wojewódzki sąd administracyjny. Stosownie natomiast do przepisu art. 67 § 5 P.p.s.a., jeżeli ustanowiono pełnomocnika lub osobę uprawnioną do odbioru pism w postępowaniu sądowym, doręczenia należy dokonać tym osobom. Powyższe oznacza, że jeżeli strona jest w postępowaniu reprezentowana przez pełnomocnika, doręczeń należy dokonywać temu pełnomocnikowi, co skutkuje tym, że termin do złożenia środka odwoławczego należy liczyć od dnia doręczenia orzeczenia pełnomocnikowi, a nie stronie.

W rozpatrywanej sprawie Sąd doręczył pełnomocnikowi skarżących w dniu 3 sierpnia 2016 r. odpis postanowienia z dnia 15 lipca 2016 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – karta nr 184 akt sądowych). Zatem termin do wniesienia zażalenia na to postanowienie upłynął w dniu 10 sierpnia 2016 r. Skarżący złożyli zażalenia w dniu 19 sierpnia 2016 r. a zatem z uchybieniem terminu do dokonania tej czynności.

W tej sytuacji zażalenia jako spóźnione należało odrzucić.

Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 lipca 2016 r., dokument z 1 czerwca 2016 r., dokument z 18 marca 2016 r., dokument z 15 września 2015 r., dokument z 24 marca 2015 r., dokument z 2 lutego 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.