Uzasadnienie
W dniu 19 września 2012 r. J. W. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.
Przewodniczący Wydziału IV Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarządzeniem z dnia 18 grudnia 2012 r., stosownie do § 2 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193 ze zm.), wezwał J. W. do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 500 zł.
Zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi zostało doręczone skarżącemu w dniu 24 grudnia 2012 r. (dowód: zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 203).
W dniu 4 stycznia 2013 r. skarżący wniósł na powyższe zarządzenie zażalenie (dowód: koperta, w której wniesiono zażalenie k. 238).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. – dalej "P.p.s.a.") wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Stosownie zaś do art. 197 § 2 P.p.s.a., do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.
Przepis art. 194 § 2 P.p.s.a. stanowi, że zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Stosownie zaś do art. 83 § 3 P.p.s.a. (w brzmieniu obowiązującym w dniu wniesienia zażalenia), oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub w polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
W niniejszej sprawie ostatni dzień terminu do wniesienia zażalenia przypadł dla skarżącego J. W. na dzień 31 grudnia 2012 r., zatem zażalenie nadane w dniu 4 stycznia 2012 r. zostało wniesione po upływie terminu.
Z tych przyczyn, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. orzekł, jak w sentencji postanowienia.