Uzasadnienie
W piśmie z dnia 18 sierpnia 2017 r. [...] Towarzystwo [...] z siedzibą w [...] wniosło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] czerwca 2017 r., nr [...] którym utrzymano w mocy postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w [...] z dnia [...] grudnia 2016 r. o odmowie dopuszczenia Skarżącego do udziału na prawach strony w postępowaniu.
Następnie w piśmie z dnia 28 sierpnia 2017 r. Skarżący przesłał uzasadnienie do skargi.
Oba pisma zostały wniesione drogą elektroniczną i opatrzone podpisem elektronicznym.
W piśmie z dnia 25 września 2017 r. Sąd wezwał Skarżącego do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez podpisanie skargi w siedzibie Sądu lub nadesłanie własnoręcznie podpisanego egzemplarza skargi oraz złożenie odpisu dokumentu z którego wynikałoby upoważnienie do reprezentacji strony skarżącej, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Ponadto Skarżącemu doręczono odpis zarządzenia Przewodniczącej Wydziału IV z dnia 20 września 2017 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 100 złotych.
Powyższe wezwania doręczono Skarżącemu w dniu 10 października 2017 r. W dniu 17 października 2017 r. Skarżący uiścił wpis od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu z powodu nieuzupełnienia jej braków formalnych.
Zgodnie z art. 46 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 – zwaną dalej P.p.s.a.) każde pismo strony skierowane do Sądu musi zawierać jej podpis albo podpis jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Zgodnie zaś z art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a. sąd odrzuca skargę gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.
W niniejszej sprawie skarga zawierała jedynie podpis elektroniczny. Wskazać jednak należy, że wniesienie pisma procesowego do sądu administracyjnego za pomocą środków komunikacji elektronicznej i opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym nie spełnia warunku formalnego pisma procesowego, o którym mowa w art. 46 § 1 pkt 4 P.p.s.a. W orzecznictwie przyjmuje się, że pismo takie jest dotknięte brakiem formalnym, który może być uzupełniony przez autora pisma poprzez złożenie podpisu własnoręcznego na jego wydruku (por. uchwała NSA z 12 maja 2014 r. sygn. akt I OPS 10/13).
Wobec tego w piśmie z dnia 25 września 2017 r. Sąd wezwał Skarżącego do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez podpisanie skargi w siedzibie Sądu lub nadesłanie własnoręcznie podpisanego egzemplarza skargi. Dodatkowo wezwanie zawierało konieczność złożenia odpisu dokumentu z którego wynikałoby upoważnienie do reprezentacji strony skarżącej.
Powyższe wezwania doręczono Skarżącemu w dniu 10 października 2017 r.
Ustawowy terminu na dokonanie tych czynności upłynął bezskutecznie w dniu 17 października 2017 r. Skarżący w zakreślonym terminie uiścił jedynie wpis od skargi.
Stwierdzić zatem należy, że wniesionej skardze nie można nadać dalszego biegu i na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a. podlega ona odrzuceniu.
W pkt 2 sentencji orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.