Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 4 kwietnia 2013 r., sygn. akt IV SA/Wa 2466/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Łukasz Krzycki przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 4 kwiecień 2013 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej A. M.
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 grudnia 2012 r. sygn. akt IV SA/Wa 2466/12
Sprawa
w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 10 grudnia 2012 r. sygn. akt IV SA/Wa 2466/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę A. M. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.

Postanowienie z dnia 10 grudnia 2012 r. zostało doręczone skarżącej w dniu 20 grudnia 2012 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k. 24 akt sądowych). Wraz z postanowieniem doręczono skarżącej pouczenie, że na postanowienie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w terminie 30 dni od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem, za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skarga kasacyjna złożona po upływie tego terminu zostanie odrzucona (art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi; tekst jednolity Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.), dalej "p.p.s.a.", a także że skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez pełnomocnika będącego: adwokatem lub radcą prawnym, albo doradcą podatkowym – w sprawach obowiązków podatkowych i celnych lub rzecznikiem patentowym – w sprawach własności przemysłowej. Skarga kasacyjna sporządzona przez podmiot nieuprawniony będzie odrzucona bez merytorycznego rozpoznania.

A. M. wniosła od tego postanowienia skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skarga kasacyjna została nadana w dniu 29 stycznia 2013 r. (stempel pocztowy na kopercie k. 27 akt sądowych). Skarga kasacyjna została sporządzona i podpisana przez skarżącą osobiście.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargą kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Jak wskazuje art. 177 § 1 p.p.s.a. skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Natomiast zgodnie z art. 175 § 1 p.p.s.a. co do zasady skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego.

W rozpatrywanej sprawie postanowienie zostało doręczone skarżącej w dniu 20 grudnia 2012 r. Skarżąca została prawidłowa pouczona o możliwości i sposobie wniesienia skargi kasacyjnej. Ostatnim dniem terminu do wniesienia skargi kasacyjnej był dzień 21 stycznia 2013 r. Wnosząc skargę kasacyjną w dniu 29 stycznia 2013 r., skarżąca dokonała czynności z przekroczeniem ustawowego terminu. Należy dodatkowo zauważyć, że skarga była niedopuszczalna, ponieważ została wniesiona z naruszeniem art. 175 § 1 p.p.s.a., gdyż skarżąca sporządziła i podpisała ją osobiście.

W związku z powyższym, na podstawie art. 178 p.p.s.a. skargę kasacyjną należało odrzucić.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 10 grudnia 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.