Uzasadnienie
Pismem z dnia 28 sierpnia 2017 r. M. C. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia [...] lipca 2017 r. w przedmiocie ustalenia lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej polegającej na budowie dwutorowej elektroenergetycznej linii napowietrznej 400 kV B. – P. na odcinku od słupa 121 do słupa 136 (bez słupa) o długości ok. 5,9 km w gminie W. wraz z niezbędną przebudową infrastruktury technicznej (linii niskiego i średniego napięcia), zlokalizowanej na nieruchomościach położonych w powiecie pilskim, gmina W..
Zgodnie z zarządzeniem z dnia 21 września 2017 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie doręczono skarżącemu w dniu 14 października 2017 r.
W zakreślonym terminie skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy przez zwolnienie od kosztów sądowych.
Postanowieniem z dnia 16 stycznia 2018 r. starszy referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. Odpis postanowienia doręczono skarżącemu w dniu 13 lutego 2018 r.
Zgodnie z zarządzeniem z dnia 6 marca 2018 r. wezwano skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 21 września 2017 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie doręczono skarżącemu w dniu 13 marca 2018 r. Ostatni dzień zakreślonego terminu przypadł zatem na dzień 20 marca 2018 r.
Po sprawdzeniu w rejestrze opłat sądowych ustalono, że do dnia 28 marca 2018 r. nie wpłynęła kwota należna od skarżącego z tytułu wpisu sądowego od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Stosownie do art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), dalej p.p.s.a., skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
Wskazać należy, że zgodnie z art. 220 § 1 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
W niniejszej sprawie skarżący nie uiścił wpisu sądowego od skargi pomimo wezwania, dlatego skarga podlega odrzuceniu.
Uwzględniając powyższe, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.