Uzasadnienie
P. Q. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] sierpnia 2012 r. o stwierdzeniu uchybienia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2012 r. o odmowie udzielenia jej zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 w związku z art. 231 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), zwanej dalej "P.p.s.a.", od skargi w sprawie, w której przedmiotem zaskarżenia są należności pieniężne, pobiera się wpis stosunkowy. W niniejszej sprawie przedmiotem skargi nie jest należność pieniężna, w związku z tym od skarg pobiera się wpis stały.
Wysokość wpisów określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 221, poz. 2193 ze zm.).
W związku z tym, że skarga dotyczy postanowienia wydanego w postępowaniu administracyjnym, stosownie do § 2 ust. 1 pkt 1 powyższego rozporządzenia wpis stały pobiera się w wysokości 100 zł.
Jeśli skarżący nie uiści należnego wpisu w terminie do wniesienia skargi, Sąd wzywa go do uiszczenia wpisu. Skarżąca nie uiściła wpisu w powyższym terminie, toteż Sąd - na podstawie art. 220 § 1 w związku z art. 220 § 3 P.p.s.a. - pismem z dnia 6 listopada 2012 r. (k.
28) wezwał pełnomocnika skarżącej do uiszczenia wpisu od skargi w wysokości 100 zł w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi, doręczając jednocześnie odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału IV WSA w Warszawie o wezwaniu do uiszczenia wpisu z dnia 31 października 2012 r.
Jak wynika ze zwrotnego poświadczenia odbioru powyższe wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącej w dniu 26 listopada 2012 r. (k. 30). W związku z tym siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął w dniu 3 grudnia 2012 r. (poniedziałek). W tym terminie skarżąca nie uiściła wpisu od skargi.
Skarżąca uiściła wpis od skargi w dniu 10 grudnia 2012 r. Postanowieniem z dnia 20 grudnia 2012 r. Sąd odmówił przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu od skargi. Postanowienie to jest prawomocne.
Zgodnie z art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Skoro w wyznaczonym terminie skarżąca nie uiściła wpisu od skargi Sąd w pkt 1 sentencji postanowienia odrzucił skargę na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a.
Rozstrzygnięcie zawarte w pkt 2 sentencji postanowienia zapadło na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.