Uzasadnienie
Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez Wójta Gminy W. decyzją z dnia [...] października 2014r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] marca 2014r. o odmowie wyrażenia zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze.
Decyzję doręczono stronie skarżącej 17 października 2014r., co wynika ze zwrotnego pokwitowaniu odbioru znajdującego się w aktach administracyjnych sprawy.
W dniu 19 listopada 2014r. skarżący nadał w urzędzie pocztowym skargę do Sądu (za pośrednictwem organu odwoławczego).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie prawomocnym postanowieniem z 29 stycznia 2015r. sygn. akt IV SA/Wa 2601/14 odmówił stronie skarżącej przywrócenia terminu do wniesienia skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
W myśl art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.), skargę wnosi się do sądu administracyjnego w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi.
Należy w tym miejscu odnotować, że rozważania w zakresie terminowości wniesionej w tej sprawie skargi zostały już uprzednio zawarte w postanowieniu Sądu z dnia 29 stycznia 2015r., wszak stwierdzenie uchybienia terminowi warunkowało rozpoznanie wniosku o jego przywrócenie. Należy więc przede wszystkim powtórzyć za treścią uzasadnienia tamtego orzeczenia, że jest w tej sprawie bezsporne, że termin do wniesienia skargi upłynął w dniu 17 listopada 2014r. (z uwzględnieniem art. 83 § 2 powołanej ustawy).
W świetle ustalone wyżej stanu faktycznego oraz przywołanych regulacji prawnych, Sąd stwierdza, że skargę w tej sprawie wniesiono z uchybieniem ustawowego terminu, co musi skutkować jej odrzuceniem na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i art. 58 § 3 P.p.s.a.