Uzasadnienie
W. H. (dalej skarżący) reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika złożył za pośrednictwem Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję tego organu z dnia [...] października 2014 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie skierował do pełnomocnika skarżącego, wezwanie do usunięcia braków formalnych skargi poprzez: nadesłanie pełnomocnictwa uprawniającego do występowania w imieniu skarżącego przed sądami administracyjnymi bądź wojewódzkim sądem administracyjnym oraz uiszczenie wpisu sądowego w wysokości 200 złotych - w terminie 7 dni od, pod rygorem odrzucenia skargi.
Niniejsze wezwanie doręczone zostało pełnomocnikowi skarżącego, jak wynika z załączonego do akt zwrotnego potwierdzenia odbioru, w dniu 16 stycznia 2015 r., a więc termin do usunięcia braków formalnych skargi upływał w dniu 23 stycznia 2015 r.
W dniu 23 stycznia 2015 r. wpłynęło pismo pełnomocnika skarżącego, w którym wnioskuje o wyznaczenie nowego terminu do wykonania zobowiązań Sądu dotyczącego usunięcia braków formalnych skargi, z uwagi na brak kontaktu ze skarżącym.
Po sprawdzeniu w rejestrze opłat sądowych okresu do dnia 11 lutego 2015 r. stwierdzono brak wpisu w przedmiotowej sprawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Przepis art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – cytowana dalej jako "p.p.s.a." stanowi, że skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
W niniejszej sprawie, wezwanie Sądu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi oraz nadesłanie pełnomocnictwa uprawniającego do występowania w imieniu skarżącego przed sądami administracyjnymi bądź wojewódzkim sądem administracyjnym pełnomocnik odebrał w dniu 16 stycznia 2015 r. Zatem zobowiązany był wykonać przedmiotowe wezwanie do dnia 23 stycznia 2015 r., a ponieważ w tym terminie nie został uiszczony należny wpis uznać należy, że zachodzi podstawa do jej odrzucenia.
W ocenie Sądu należy również odnieść się do złożonego przez pełnomocnika skarżącego wniosku o przedłużenie terminu do wykonania wezwania Sądu dotyczącego uzupełnienia braków formalnych skargi. Sąd wyjaśnia, że termin 7 dni do uiszczenia wpisu sądowego wynika wprost z art. 220 § 1 p.p.s.a., dlatego też nie może on zostać przedłużany ani skracany. Wobec powyższego, wniosek ten jest bezpodstawny i nie nadano mu dalszego biegu.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. postanowił jak w sentencji orzeczenia.