Uzasadnienie
O.S. wraz ze skargą na decyzję z [...] czerwca 2015 r. Rady do Spraw Uchodźców, utrzymującą w mocy decyzję z [...] grudnia 2014 r. Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy i odmowie udzielenia ochrony uzupełniającej złożył wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji organu pierwszej instancji.
Postanowieniem z 17 września 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania wykonania decyzji z [...] grudnia 2014 r. Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Powyższe postanowienie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 30 września 2015 r. (k.48).
Pismem z 20 października 2015 r. nadanym w urzędzie pocztowym w dniu 21 października 2015 r., skarżący wniósł zażalenie na postanowienie z 17 września 2015 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 194 § 1 pkt 2 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), zażalenie na postanowienie, którego przedmiotem jest odmowa wstrzymania wykonania decyzji, wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. W przypadku wniesienia zażalenia po terminie, sąd odrzuca postanowieniem zażalenie, stosownie do art. 178 p.p.s.a. w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a. Odrzucenie zażalenia następuje na posiedzeniu niejawnym.
W rozpoznawanej sprawie zaskarżone orzeczenie (postanowienie z 17 września 2015 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie) zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 30 września 2015 r. Termin do wniesienia zażalenia upływał w dniu 7 października 2015 r.
Tymczasem skarżący wniósł zażalenie w dniu 21 października 2015 r. a więc z uchybieniem terminu ustawowego do dokonania wskazanej czynności procesowej.
Z tych względów, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzeczono jak w sentencji.