Uzasadnienie
Postanowieniem z 29 marca 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę J. K. na decyzję Wójta Gminy S. z [...] sierpnia 2016 r. w przedmiocie odmowy wymeldowania R. M. z pobytu stałego.
A. G., reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła do Sądu skargę kasacyjną od powyższego postanowienia.
Zarządzeniem z 23 maja 2017 r. Przewodnicząca Wydziału wezwała pełnomocnika skarżącej kasacyjnie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej. Wezwanie zostało doręczone 26 czerwca 2017 r., a termin do uiszczenia wpisu upłynął 3 lipca 2017 r.
Do 13 lipca 2017 r. w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.
W piśmie z 3 lipca 2017 r., złożonym 5 lipca 2017 r. w urzędzie pocztowym, A. G. wniosła o zwolnienie od kosztów sądowych wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. Zarządzeniem z 19 lipca 2017 r. uznano, że zawarty w piśmie z 3 lipca 2017 r. wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych jest wnioskiem o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej.
Postanowieniem z 30 sierpnia 2017 r. referendarz sądowy przyznał A. G. prawo pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienia od kosztów sądowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny postanowieniem z 30 października 2017 r. odmówił przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje.
Zgodnie z art. 220 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm., dalej również "p.p.s.a.") skarga kasacyjna od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
W świetle powyższego Sąd stwierdził, że skarżąca kasacyjnie nie uiściła należnego wpisu od skargi kasacyjnej w zakreślonym przez Sąd terminie. Termin ten nie został przez Sąd przywrócony.
Oceny tej nie zmienia okoliczność przyznania A. G. prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych. Wyjaśnić należy, że złożenie wniosku o przyznanie prawa pomocy wywołuje skutek od chwili jego wniesienia. Skarżąca z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy wystąpiła do sądu po upływie 7-dniowego zakreślonego w wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej. Dlatego nie sposób uznać, że bieg terminu do opłacenia środka zaskarżenia - na skutek złożenia 5 lipca 2017 r. wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych - został przerwany.
W tym stanie rzeczy, działając na podstawie art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji.