Uzasadnienie
W piśmie z dnia 30 września 2016 r. K. S., J. G. i M. G. wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia polegającego na budowie budynku chlewni w systemie chowu rusztowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce nr [...] położonej w B. gm. Z..
Zarządzeniami z dnia 24 października 2016 r. Przewodnicząca Wydziału wezwała skarżących do uzupełnienia, w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi, jej braków fiskalnych poprzez:
- 1) uiszczenie wpisu od skargi K. S. w kwocie 200,-zł;
- 2) solidarne uiszczenie wpisu od skargi M. G. i J. G. w kwocie 200,-zł.
W odpowiedzi na to wezwanie skarżący złożyli wnioski o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych. Wnioski te rozpoznane zostały przez referendarza sądowego, który zarządzeniem z dnia 5 lipca 2017 r. pozostawił wniosek J. G. bez rozpoznania, zaś M. G. i K. S. postanowieniami odpowiednio z dnia 5 i 6 lipca 2017 r. odmówiono przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. Na rozstrzygnięcia te środki zaskarżenia nie zostały wniesione.
W dniu 15 lipca 2017 r. K. S. uiściła należny wpis od skargi.
Natomiast J. G. i M. G. zarządzeniem z dnia 26 września 2017 r. wezwano do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 24 października 2016 r. o wezwaniu do uiszczenia solidarnie wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł, w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi.
Wezwania powyższe, wraz ze stosownymi pouczeniami o konsekwencjach ich niewykonania, zostały skutecznie doręczone skarżącym J. i M. G. w dniu 11 października 2017 r. Zatem siedmiodniowy termin do dokonania powyższej czynności bezskutecznie upłynął w dniu 18 października 2017 r. Pomimo tego, do dnia podjęcia niniejszego rozstrzygnięcia, wymienieni skarżący nie wykonali zarządzenia Przewodniczącej Wydziału.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Stosownie do treści art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 z późn. zm.) od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały, a pismem takim jest między innymi skarga. Zgodnie z art. 220 § 3 powołanej ustawy, skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd, a jak wynika z akt sprawy, skarżący J. G. i M.G. nie wykonali zarządzenia Przewodniczącej Wydziału i nie uiścili wymaganego wpisu sądowego, co potwierdza znajdująca się w aktach sprawy adnotacja poczyniona na karcie 129 akt sądowych, z której wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty do niniejszej sprawy od J. G. i M. G.. Jedynie skarżąca K. S. uiściła należny wpis sądowy w dniu 15 lipca 2017 r.
Z tych względów Sąd odrzucił skargę J. G. i M. G., na podstawie art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Nadmienić jednocześnie należy, że do rozpoznania w sprawie pozostała skarga K. S., natomiast J. G. i M. G. staną się uczestnikami tegoż postępowania w przypadku uzyskania przez niniejsze postanowienie waloru prawomocności.