Uzasadnienie
R. B. wraz ze skargą na postanowienie Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] listopada 2013 r. w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania, wniosła o przywrócenie terminu do złożenia skargi. W przedmiotowym wniosku skarżąca wskazała, że do dnia 30 grudnia 2013 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim w związku z faktem, iż jest w ciąży. Wobec zaleceń lekarza nie mogła wychodzić z domu i poruszać się swobodnie. Nie mogła też zlecić wykonania czynności złożenia skargi innej osobie, gdyż to skarżąca posiadała pełną dokumentację sprawy.
Postanowieniem z dnia 15 kwietnia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do wniesienia ww. skargi.
Pełnomocnik skarżącej wniósł zażalenie na powyższe postanowienie WSA, które zostało oddalone przez Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 11 czerwca 2014 r. sygn. akt II OZ 581/14. Tym samym postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2014 r. odmawiające przywrócenia terminu do wniesienia skargi stało się prawomocne.
Stosownie do art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) – dalej: "p.p.s.a.", skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Zaskarżone postanowienie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącej w dniu 27 listopada 2013 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru znajdujące się w aktach administracyjnych). Ostatnim dniem do wniesienia skargi na to rozstrzygnięcie był 27 grudnia 2013 r. Mimo właściwego pouczenia, skarżąca złożyła skutecznie skargę dopiero w dniu 30 grudnia 2013 r. (data nadania skargi w Urzędzie Pocztowym [...] – k. 5 akt sądowych). Wprawdzie skarżąca złożyła wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, lecz nie został on uwzględniony przez Sąd.
W myśl art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. skarga wniesiona po upływie terminu do jej wniesienia podlega odrzuceniu przez Sąd.
Mając na uwadze powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji.