Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem wydanym na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2010 r., sygn. akt IV SA/Wa 312/10, oddalił skargę W. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.
W piśmie procesowym z dnia 4 maja 2010 r., nadanym w urzędzie pocztowym w dniu 5 maja 2010 r., skarżący zwrócił się do Sądu z wnioskiem o wydanie odpisu sentencji wyroku wraz z uzasadnieniem jaki zapadł w niniejszej sprawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sadami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.; zwanej dalej P.p.s.a.) w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Doręczenie odpisu sentencji wyroku z pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia następuje jedynie w przypadku, gdy strona działająca bez adwokata lub radcy prawnego była nieobecna przy ogłoszeniu wyroku na skutek pozbawienia wolności (art. 140 § 2 P.p.s.a.).
W rozpoznawanej sprawie ogłoszenie wyroku miało miejsce na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2010 r. Termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku upłynął bezskutecznie w dniu 4 maja 2010 r., tymczasem wniosek strony skarżącej przesłany został do Sądu dopiero w dniu 5 maja 2010 r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym), a zatem z uchybieniem terminu, o którym mowa w art. 141 § 2 ustawy P.p.s.a.
Należy podkreślić, że termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku jest wyraźnie określony. Z przepisów normujących tę kwestię wynika, że momentem początkowym terminu do złożenia wniosku o uzasadnienie jest data ogłoszenia sentencji wyroku, zaś momentem końcowym jest data, w której upływa siedmiodniowy termin, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 142 § 2 ustawy (por. postanowienie NSA z dnia 1 grudnia 2005 r., sygn. akt II OZ 1138/05, niepublikowane, postanowienie NSA z dnia 6 grudnia 2007 r., sygn. akt I OZ 804/07, niepublikowane).
Zatem w warunkach niniejszej sprawy skarżący winien złożyć przedmiotowy wniosek najwcześniej w dniu 27 kwietnia 2010 r., najpóźniej zaś – w dniu 4 maja 2010 r. Wniosek, który został złożony przed lub po upływie wskazanego okresu, jest wnioskiem złożonym z uchybieniem terminu ustawowego, a więc nie może wywołać skutków procesowych.
Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 141 § 2 w związku z art. 141 § 3 P.p.s.a., postanowił jak w sentencji.