Uzasadnienie
W piśmie z dnia 22 maja 2015 r. H. A. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Uchodźców z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] stycznia 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy i odmowy udzielenia ochrony uzupełniającej.
W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu, ponieważ została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu.
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., zwaną dalej Ppsa) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Jak wynika z akt sprawy zaskarżoną decyzję doręczono skarżącemu w dniu 21 kwietnia 2015 r. Skarżący o terminie i sposobie jej zaskarżenia został w języku przez niego zrozumiałym pouczony przez organ.
Skoro zaskarżoną decyzję doręczono skarżącemu w dniu 21 kwietnia 2015 r, to termin do wniesienia skargi upłynął w dniu 21 maja 2015 r.
Z akt sprawy wynika, że skarga na wskazaną decyzję został złożona w administracji strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w dniu 22 maja 2015 r., a zatem z uchybieniem powyższego terminu.
W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. art. 58 § 1 pkt 2 powołanej na wstępie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.