Uzasadnienie
J.L wniósł do Sądu skargę na decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z [...] października 2017 r. w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego od decyzji Marszałka Województwa [...] z [...] lipca 2017 r. udzielającej pozwolenie wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych w pasie montażowym projektowanego gazociągu wysokiego ciśnienia.
Wobec tego, że wraz z wniesieniem skargi nie uiszczono wpisu od skargi, zarządzeniem z 9 stycznia 2018 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 300 (trzysta) złotych w terminie siedmiu dniu od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Skarżący wniósł zażalenie na powyższe zarządzenie oraz wniósł o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym. Referendarz sądowy postanowieniem z 4 czerwca 2018 r. odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy, a postanowieniem z 13 lipca 2018 r. Sąd utrzymał w mocy postanowienie referendarza sądowego.
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z 19 grudnia 2018 r. oddalił zażalenie na zarządzenie z 9 stycznia 2018 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu.
Następnie zarządzeniem z 4 stycznia 2019 r. wezwano skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia z 9 lutego 2018 r., zakreślono siedmiodniowy termin na jego wykonanie oraz pouczono o rygorze odrzucenia skargi. Zarządzenie doręczono skarżącemu 24 stycznia 2019 r.
Do 19 listopada 2018 r. w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty do niniejszej sprawy od skarżącego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje.
Zgodnie 220 § 1 i § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 ze zm., dalej "p.p.s.a.") sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W przypadku nie uiszczenia wpisu od skargi przewodniczący wzywa skarżącego do jego uiszczenia w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu, skarga podlega odrzuceniu przez sąd.
Z akt sprawy wynika, że zarządzeniem z 5 września 2018 r. skarżący został wezwany do wykonania prawomocnego zarządzenia z 9 stycznia 2018 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego oraz pouczony o terminie jaki ma na jego wykonanie i konsekwencjach niewykonania wezwania. Wezwanie zostało skutecznie doręczone skarżącemu 2 listopada 2018 r. a zatem termin do uiszczenia wpisu upłynął 9 listopada 2018 r. W zakreślonym terminie skarżący nie uiścił wpisu sądowego, co uniemożliwiło nadanie skardze dalszego biegu.
W tym stanie rzeczy działając na podstawie art. 220 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.
Na marginesie należy wyjaśnić, że wobec prawomocnego zakończenia postępowania z wniosku o przyznanie prawa pomocy