Uzasadnienie
Skarżący K.W. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia[...] lutego 2010r. którym organ ten stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania od decyzji Prezydenta [...] W. z dnia [...] lipca 2009r. o umorzeniu postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbudowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego położonego na nieruchomości przy ul. C. w W. Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisów w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221 poz. 2193) w związku z art. 233 oraz 219 i art. 214 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm,, zwanej dalej: p.p.s.a,), skarga wniesiona w niniejszej sprawie podlega opłacie sądowej (wpisowi) w kwocie 100 złotych, którą skarżący winien uiścić przy wniesieniu skargi.
Skarżący wraz z wniesieniem skargi wpisu nie uiścił. Dlatego zarządzeniem z dnia 26 marca 2010r. Sąd wezwał K.W. do opłacenia skargi. Jednocześnie Sąd zobowiązał skarżącego do nadesłania 4 egzemplarzy odpisów skargi poświadczonych za zgodność z oryginałem lub własnoręcznie podpisanych. Obydwa zarządzenia zawierały pouczenia o terminie w jakim winny być wykonane oraz skutkach niewywiązania się z tego obowiązku.
Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru, wezwanie do uiszczenia wpisu i nadesłania odpisów skargi odebrała córka skarżącego w dniu 31 marca 2010r. Termin do uiszczenia wpisu i uzupełnienia braku formalnego skargi upłynął więc w dniu 7 kwietnia 2010r. Skarżący uiścił wpis sądowy oraz przedłożył żądane odpisy skargi w dniu 12 kwietnia 2010r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do art. 220 § 1 - § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.)
Sygn. akt IV SA/Wa 473/10 skarga od której pomimo wezwania nie został uiszczony w tygodniowym terminie należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd. Sąd odrzuca skargę także wówczas, gdy skarżący w wyznaczonym, siedmiodniowym terminie nie uzupełnił jej braków formalnych (art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a,). Tygodniowy termin przewidziany w tych przepisach jest terminem ustawowym i Sąd nie ma możliwości rozpoznania skargi w sytuacji gdy strona uchybiła terminowi do dokonania czynności polegającej na terminowym uiszczeniu wpisu lub uzupełnieniu braków formalnych skargi. Art, 85 p.p.s.a. stanowi bowiem, że czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.
Dlatego Sąd na podstawie art. 220 § 3 i art. 57 § 1 pkt 3 p.p.s.a. skargę odrzucił. O zwrocie z urzędu uiszczonego w sprawie wpisu w kwocie 100 zł Sąd orzekł na mocy art. 232 § 1 pkt 1 cytowanej ustawy.