Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 3 września 2010 r., sygn. akt IV SA/Wa 552/10

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Jakub Linkowski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 3 września 2010 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy z wniosku M. W. o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi w sprawie ze skargi M. W. na decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności zarządzenia

Sentencja

postanawia:

  1. przywrócić termin do uiszczenia wpisu od skargi.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 19 lipca 2010 r. Sąd odrzucił skargę M. W. na decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] stycznia 2010 r. utrzymującą w mocy decyzję tego ministra z dnia [...] października 2009 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności zarządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia [...] marca 1949 r. w sprawie ustanowienia przymusowego zarządu państwowego nad przedsiębiorstwem "F.", K., ul. [...].

Przyczyną odrzucenia skargi było uiszczenie wpisu od skargi po terminie. Sąd podniósł, że wezwanie zostało doręczone skarżącej po dwukrotnym jego awizowaniu na podstawie art. 73 p. p. s. a. w dniu 15 czerwca 2010 r., stąd termin do uiszczenia wpisu upłynął w dniu 22 czerwca 2010 r.

Postanowienie o odrzuceniu skargi zostało doręczone skarżącej w dniu 29 lipca 2010 r. (k. 43).

W dniu 4 sierpnia 2010 r. skarżąca uiściła wpis od skargi i jednocześnie wniosła o przywrócenie terminu do jego uiszczenia podnosząc, że w dniach od 31 maja 2010 r. do 20 czerwca 2010 r. przebywała w szpitalu, na którą to okoliczność przedstawiła zaświadczenie lekarskie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi jest zasadny.

Zgodnie z art. 86 § 1 p. p. s. a. jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu, zaś art. 87 § 2 p. p. s. a. stanowi, że w piśmie z wnioskiem o przywrócenie terminu należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu.

Wniosek zasługuje na uwzględnienie, ponieważ skarżąca bez swojej winy nie uiściła wpisu w terminie, gdyż wezwanie do uiszczenia wpisu dwukrotnie awizowane było w czasie, kiedy skarżąca przebywała w szpitalu, stąd niemożliwe było, aby uiściła wpis od skargi.

W związku z tym Sąd na podstawie art. 86 § 1 p. p. s. a. w związku z art. 87 § 2 p. p. s. a. orzekł, jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 19 lipca 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.