Uzasadnienie
Pismem z dnia 8 marca 2013 r. Stowarzyszenie [...] wniosło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] stycznia 2013 r. w sprawie zezwolenia na usuniecie drzew.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału IV WSA w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2013 r. Stowarzyszenie zostało wezwane do uiszczenia wpisu od tej skargi w kwocie 200 (słownie: dwustu) zł. Stronę poinformowano, że niewykonanie wezwania w terminie 7 dni spowoduje odrzucenie skargi.
Skarżący - w terminie do uiszczenia wpisu od wniesionej skargi - zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sadowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 26 marca 2013 r. odmówił Stowarzyszeniu przyznania prawa pomocy.
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 22 sierpnia 2013 r. (II OZ 658/13) uchylił powyższe postanowienie Sądu pierwszej instancji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny Warszawie, ponownie rozpoznając wniosek o przyznanie prawa pomocy, postanowieniem z dnia 5 września 2013 r. orzekł o pozostawieniu wniosku o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania. Sąd stwierdził bowiem, że wniosek ten zawierał braki formalne, które nie zostały usunięte przez stronę skarżącą
W tej sytuacji Sąd zarządzeniem z dnia 14 października 2013 r. wezwał skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 4 kwietnia 2013 r. w sprawie uiszczenia wpisu od wniesionej skargi w kwocie 200 zł., w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie zostało doręczone stronie skarżącej w dniu 16 października 2013 r. (karta 81 akt sprawy).
Do dnia rozpoznania sprawy wpis w sprawie nie został uiszczony (informacja Oddziału Finansowo-Budżetowego tut. Sądu z dnia 7 listopada 2013 r. – karta 83 akt sprawy).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm. powoływanej dalej jako "p.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Jeśli należny wpis nie został uiszczony, Sąd wzywa wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Natomiast w myśl art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której mimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
W niniejszej sprawie termin do uiszczenia wpisu od skargi przez skarżącego upłynął bezskutecznie w dniu 23 października 2013 r.
Uwzględniając powyższy stan faktyczny i prawny Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji.