Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 23 września 2014 r., sygn. akt IV SA/Wa 728/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Anna Falkiewicz-Kluj przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 23 września 2012 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku A. M. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 czerwca 2014 r., sygn. akt IV SA/Wa 728/14
Sprawa
w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] stycznia 2014r., nr [...] w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy

Sentencja

postanawia:

  1. przywrócić termin do wniesienia skargi kasacyjnej

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 czerwca 2014 r., sygn. akt IV SA/Wa 728/14 oddalił skargę A. M. (dalej: "skarżącej") na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] stycznia 2014 r. w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy.

Na skutek wniosku skarżącej, Sąd doręczył jej w dniu 4 lipca 2014 r. odpis wyroku z uzasadnieniem.

Skarżąca w dniu 8 lipca 2014 r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym) zwróciła się do Sądu o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Referendarz sądowy postanowieniem z dnia 31 lipca 2014 r. ustanowił dla skarżącej adwokata.

W dniu 25 sierpnia 2014 r. do Sądu wpłynęło pismo z Okręgowej Rady Adwokackiej w W. zawierające informację, że pełnomocnikiem skarżącej w niniejszej sprawie został wyznaczony adwokat J. K. W dniu 2 września 2014 r. pełnomocnik skarżącej złożył skargę kasacyjną wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia. We wniosku opisał dotychczasowy przebieg postępowania po wydaniu wyroku w przedmiotowej sprawie oraz poinformował, że pismo o wyznaczeniu go pełnomocnikiem otrzymał w dniu 26 sierpnia 2014 r. Następnego dnia, tj. 27 sierpnia pełnomocnik zapoznał się z aktami sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 87 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) zwanej dalej P.p.s.a., żądanie przywrócenia terminu należy zgłosić w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednak uwzględnienia wymaga, iż zgodnie z § 4 art. 87 P.p.s.a. równocześnie z wnioskiem strona jest zobowiązana dokonać czynności, której nie dokonała w terminie. W konsekwencji uznaje się, że w wypadku ustanowienia pełnomocnika w trybie art. 244 P.p.s.a. dniem, w którym ustała przyczyna uchybienia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej jest dzień, w którym pełnomocnik z urzędu miał rzeczywistą możliwość wniesienia skargi kasacyjnej po zapoznaniu się z aktami sprawy, jednak nie później niż dzień upływu trzydziestu dni od dnia zawiadomienia go o wyznaczeniu do występowania w sprawie (tak Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z dnia 14 maja 2009r. sygn. akt II FZ 125/09, Lex Omega nr 564223).

Skoro w przedmiotowej sprawie pełnomocnik skarżącej zapoznał się z aktami sprawy w dniu 27 sierpnia 2014 r. (dzień po otrzymaniu informacji o wyznaczeniu go przez Okręgową Radę Adwokacką w W. pełnomocnikiem w sprawie), to wniosek o przywrócenie terminu z dnia 2 września 2014 r. należało uznać za złożony w terminie i rozpatrzyć go merytorycznie.

W ocenie Sądu wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej jest zasadny.

Zgodnie z art. 86 § 1 p.p.s.a., jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu, a postanowienie w tym przedmiocie może zapaść na posiedzeniu niejawnym.

W rozpatrywanej sprawie należy wziąć pod uwagę, że skarżąca wystąpiła o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, przed upływem terminu do wniesienia skargi kasacyjnej (wyrok został jej doręczony w dniu 4 lipca 2014 r., wniosek o prawo pomocy złożyła w dniu 15 lipca 2014 r.).

W rozpatrywanej sprawie termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął w dniu 5 sierpnia 2014 r., tj. zanim pełnomocnik został wyznaczony przez ORA w W. Dlatego też nie miał on możliwości dokonania czynności procesowej w terminie, a więc nie ponosi winy w uchybieniu terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Należy mieć także na uwadze, że wszystkie czynności pełnomocnika skarżącej po tym, jak dowiedział się o ustanowieniu go pełnomocnikiem z urzędu w przedmiotowej sprawie, były podejmowane bez zbędnej zwłoki.

W związku z powyższym należało orzec jak w sentencji na podstawie art. 86 § 1 P.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 października 2016 r., dokument z 31 lipca 2014 r., dokument z 5 czerwca 2014 r., dokument z 3 czerwca 2014 r., dokument z 22 kwietnia 2014 r., dokument z 17 kwietnia 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.