Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 14 maja 2015 r., sygn. akt IV SA/Wa 833/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 14 maja 2015 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia A. S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2015 r., sygn. akt IV SA/Wa 833/13 oddalające wniosek o przyznanie prawa pomocy
Sprawa
w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Szefa Służby Cywilnej z dnia [...] czerwca 2001 r. nr [...] w przedmiocie konkursu na stanowisko [...]

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 20 kwietnia 2015 r., sygn. akt IV SA/Wa 833/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił wniosek A. S. o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie radcy prawnego lub adwokata w sprawie ze skargi wniesionej na decyzję Szefa Służby Cywilnej z dnia [...] czerwca 2001 r. nr [...] w przedmiocie konkursu na stanowisko [...].

Powyższe postanowienie z dnia 20 kwietnia 2015 r. wraz z uzasadnieniem i stosownym pouczeniem o możliwości i trybie wniesienia środka zaskarżenia doręczone zostało skarżącemu w dniu 30 kwietnia 2015 r.

Na przedmiotowe postanowienie, pismem nadanym w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego w dniu 8 maja 2015 r., skarżący wniósł zażalenie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.), do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Natomiast z treści przepisu art. 194 § 2 tej ustawy wynika, że zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.

Jak wynika z akt sprawy, zaskarżone postanowienie Sądu z dnia 20 kwietnia 2015 r. zostało skutecznie doręczone skarżącemu w dniu 30 kwietnia 2015 r. (dzień tygodnia przypadający na czwartek) – dowód: zwrotne potwierdzenie odbioru, k. 49 akt sądowych. Zatem siedmiodniowy termin do dokonania powyższej czynności bezskutecznie upłynął w dniu 7 maja 2015 r. (również dzień tygodnia przypadający na czwartek). Tymczasem zażalenie na powyższe postanowienie wniesione zostało przez skarżącego dopiero w dniu 8 maja 2015 r., a więc z jednodniowym przekroczeniem ustawowego terminu, gdy tymczasem czynność podjęta przez stronę z przekroczeniem ustawowego terminu, jest bezskuteczna w rozumieniu art. 85 powołanej ustawy.

Zgodnie z dyspozycją art. 178 w związku z art. 197 § 2 tej ustawy, wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne.

Uwzględniając przedstawiony stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że zażalenie wniesione zostało z naruszeniem art. 194 § 2 powołanej ustawy, co obliguje Sąd do jego odrzucenia.

Z powyższych względów, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 20 kwietnia 2015 r., dokument z 30 kwietnia 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.