Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców:
- 1. rozpatrzył wniosek W. S. o nadanie statusu uchodźcy jako bezzasadny,
- 2. odmówił nadania statusu uchodźcy,
- 3. odmówił udzielenia ochrony uzupełniającej,
- 4. orzekł o wydaleniu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wobec stwierdzenia, że nie zachodzą okoliczności udzielenia zgody na pobyt tolerowany,
- 5. zakazał ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i państwa obszaru Schengen przez okres 6 miesięcy.
Po rozpatrzeniu odwołania Rada do Spraw Uchodźców decyzją z dnia [...] marca 2013 r. utrzymała w mocy decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w części dotyczącej pkt 1-4, natomiast w części dotyczącej pkt 5 uchyliła ją i umorzyła postępowanie organu pierwszej instancji.
W. S. wniósł do Sądu skargę na powyższą decyzję Rady do Spraw Uchodźców.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Skarga podlega odrzuceniu z uwagi na nieuiszczenie wpisu od skargi.
Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 w związku z art. 231 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "p. p. s. a.", od skargi pobiera się wpis.
Stosownie do § 2 ust. 3 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 221, poz. 2193 ze zm.) wpis stały w sprawach skarg na decyzje z zakresu cudzoziemców pobiera się w wysokości 300 zł.
Jeśli skarżący nie uiści należnego wpisu w terminie do wniesienia skargi, Sąd wzywa go do uiszczenia wpisu. Skarżący nie uiścił wpisu w powyższym terminie, toteż Sąd - na podstawie art. 220 § 1 w związku z art. 220 § 3 p. p. s. a. - pismem z dnia 15 maja 2013 r. (k.
- 15) wezwał skarżącego do uiszczenia wpisu w wysokości 300 zł w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi. Jak wynika ze zwrotnego poświadczenia odbioru (k.
- 18) powyższe wezwanie zostało doręczone skarżącemu w dniu 20 maja 2013 r. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu bezskutecznie upłynął w dniu 27 maja 2013 r. (poniedziałek).
Zgodnie z art. 220 § 3 p. p. s. a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych został wniesiony 28 maja 2013 r. (stempel Kierownika Zmiany Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców i Aresztu w Celu Wydalenia w P., k. 20), czyli już po bezskutecznym upływie terminu do uiszczenia wpisu od skargi w dniu 27 maja 2013 r.
Jak poinformowano skarżącego pismem z dnia 6 czerwca 2013 r. (k.
- 22) z uwagi na brak terminu do wniesienia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych nie jest możliwe orzekanie w przedmiocie jego przywrócenia.
Skoro więc w wyznaczonym terminie skarżący nie uiścił wpisu od skargi, Sąd odrzucił skargę na podstawie art. 220 § 3 p. p. s. a.