Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 4 września 2018 r., sygn. akt IV SA/Wr 160/18 starszy referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu odmówił przyznania A sp. z o.o. z siedzibą w L. (dalej strona lub Spółka) prawa pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skargi na opisaną w sentencji decyzję D. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Odpis postanowienia wraz z pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia sprzeciwu został Spółce doręczony w dniu 21 września 2018 r.
Pismem z dnia 28 września 2018 r., nadanym w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w dniu 29 września 2018 r., strona wniosła sprzeciw od przedmiotowego postanowienia referendarskiego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 259 § 1 zd. 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, dalej p.p.s.a.), od zarządzeń i postanowień, o których mowa w art. 258 § 2 pkt 6 – 8, strona albo adwokat, radca prawny, doradca podatkowy lub rzecznik patentowy mogą wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia zarządzenia lub postanowienia.
W myśl art. 83 § 1 – 3 p.p.s.a., terminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego, z zastrzeżeniem, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Oddanie zaś pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
Wedle zaś art. 111 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 1025 ze zm.), termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jednakże, gdy początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru zaskarżonego postanowienia wynika, że Spółka otrzymała je w dniu 21 września 2018 r. Zatem siedmiodniowy termin na wniesienie sprzeciwu upływał z dniem 28 września 2018 r., który wypadał w piątek. Tymczasem strona, przysługujący jej środek odwoławczy nadała w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w dniu 29 września 2018 r., a więc dzień po upływie ustawowego terminu.
Wobec powyższego przedmiotowy sprzeciw – jako spóźniony – podlegał odrzuceniu na podstawie art. 259 § 2 p.p.s.a., o czym orzeczono w sentencji niniejszego postanowienia.